Genç erişkin erkeklerde Fraksiyone Ekshale Nitrik Oksit (FENO) düzeylerinin değerlendirilmesi
The evalution of Fractioned Exhaled Nitric Oxide (FENO) levels in healthy young male adults
  1. Tez No: 324905
  2. Yazar: TUNCER ÖZKISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÇİFTÇİ, YRD. DOÇ. DR. ERSİN DEMİRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Başta astım olmak üzere, solunum sistemi hastalıkları ile diğer sistem hastalıklarının tanı ve tedavi sonrası takip periyodunda Fraksiyone Ekshale Nitrik Oksit (FENO)'in rolü gittikçe artmaktadır. FENO düzeyleri bronşial astımda artar. Sigara içenlerde ise azalır.Bu çalışmada, ülkemizdeki sağlıklı genç erişkin erkeklerde FENO düzeylerini değerlendirmeyi hedefledik. Olguların yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), sigara alışkanlığı ve yaşadığı yerin rakımı kayıt altına alındı. 729 sağlıklı genç erişkin erkek çalışmaya dâhil edildi. FENO düzeyleri kemolüminesans analizörle ppb (parts per billion-milyarda parça miktarı) cinsinden ölçüldü. Yaş, boy, kilo, VKİ, rakım ile FENO düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmedi. Sigara içme alışkanlığı ile FENO düzeyi arasındaki ilişki, sigara içmeyenlerde, sigarayı bırakanlarda ve sigara içenlerde anlamlı olarak bulundu. FENO düzeylerinin dağılımı nomogram olarak düzenlendi.Sonuç olarak, sigara içenlerdeki FENO düzeyleri, sigarayı bırakanlara ve sigara içmeyenlere göre anlamlı olarak düşüktü. Sigarayı bırakma ile FENO düzeylerinin arttığı ve sigara içmeyenlerin FENO düzeylerine yaklaştığı izlendi. FENO düzeylerinin hastalık belirteçleri için gerekli özellikler olan boy, kilo ve rakımdan etkilenmediğini bulduk. Bu çalışmada medikal literatürde ilk defa Türk sağlıklı genç erişkin erkek popülâsyonunun nomogramları gösterildi. Değişik hastalık durumlarındaki FENO düzeylerini değerlendirmek için farklı yaş, cinsiyet ve hasta gruplarıyla yeni çalışmalar tasarlanabilir.
Özet (Çeviri)
The role of Fractioned Exhaled Nitric Oxide (FENO) has become increasingly important in the diagnosis and follow up period after treatment in various diseases of respiratory and other systems as asthma and etc. FENO levels increases in bronchial asthma and reduces with smoking.In this study, we aimed to investigate FENO levels in healthy young male adults in our homeland country. The age, height, weight, body mass index (BMI), smoking habit, and altitude of residence have been recorded. 729 healthy young male adults included in the study. Measurement of FENO levels were detected with chemoluminescence analyzer device in parts per billion (ppb) unit. No significant correlation was observed between age, height, weight, BMI, altitude with FENO levels. Smoking habit was significantly associated with FENO levels in terms of non-smokers, ex-smokers and smokers. The distribution of FENO levels as nomograms were created.In conclusion, FENO levels in smokers were significantly lower than ex-smokers and non-smokers. Smoke cessation has increased FENO levels and it was approached to non-smokers? level. We found that FENO levels were not affected from height, weight, altitude of residence which maybe a sufficient characteristics as a marker for diseases. The nomograms created in this study is shown in Turkish healthy young male adult population first time in medical literature. New studies with different age, gender, and patient groups maybe designed to evaluate FENO levels in various disease conditions.