Farklı plazmaferez yöntemlerinin tedavi üzerindeki etkileri
The effects of different plasmaferesis methods on treatment
  1. Tez No: 549772
  2. Yazar: TOLGA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Terapötik plazma değişimi (TPD) ve duble filtrasyon plazmaferezin (DFPP) tedavi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aferez Ünitesi'nde 01 Ocak 2010 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında terapötik plazma değişimi ve duble filtrasyon plazmaferez işlemi uygulanan 128 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, tanı, işlem sayısı, işlem öncesi ve sonrası laboratuvar değerleri (kreatinin, protein, albümin, HDL, LDL, trigliserid, ALT, AST, GGT, LDH, ALP, lökosit sayısı, trombosit sayısı, hemoglobin değeri, hematokrit değeri, aktive parsiyel tromboplastin zamanı, protrombin zamanı, Ig G/M/A, IgG1/2/3/4, C3, C4, CRP, ANCA, Anti-Ds DNA, M-protein), performans statüsü, işlenen plazma volümleri, işlem süreleri kaydedildi. İki işlemin tedavi etkinliği ve genel sağkalım üzerine etkisi karşılaştırıldı. Bulgular: TPD uygulanan hastaların yaş ortalaması 48,9 ± 18,5 yıl olup %39'u kadındı. DFPP uygulanan hastaların ise yaş ortalaması 51,8 ± 19,7 yıl olup %42'si kadındı. Her iki grupta en fazla hasta sayısına sahip tanı grubunun multipl myelom (%17,18 (n=22)) olduğu ve bunu renal rejeksiyonun (%15,6 (n=20)) izlediği belirlendi. Hastaların %78,9'u ASFA kategori I-II sınıfında yer aldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Different Plasmaferesis Methods On Treatment Background: The aim of this study was to compare the effects of therapeutic plasma exchange (TPE) and double filtration plasmapheresis (DFPP) on treatment. Material and Methods: The data of 128 patients who underwent therapeutic plasma exchange and double filtration plasmapheresis between January 1, 2010 - December 31, 2017 at Ankara University Faculty of Medicine Hospital Apheresis Unit were evaluated retrospectively. Age, gender, diagnosis, number of procedures, laboratory values (creatinine, protein, albumin, HDL, LDL, triglyceride, ALT, AST, GGT, LDH, ALP, leukocyte count, platelet count, hemoglobin value, hematocrit value , activated partial thromboplastin time, prothrombin time, Ig G / M / A, IgG1 / 2/3/4, C3, C4, CRP, ANCA, Anti-Ds DNA, M protein), performance status, processed plasma volumes, processing times were recorded. The effect of two procedures on treatment efficacy and overall survival was compared. Results: Mean age of patients who underwent TPD was 48.9 ± 18.5 years and 39% of them were women, underwent DFPP was 51.8 ± 19.7 years and 42% of them were female. The diagnosis group with the highest number of patients in both groups was multiple myeloma (17.18% (n = 22)), followed by renal rejection (15.6% (n = 20)). 78.9% of the patients were in the ASFA category I-II class.