Ratlarda yüksek fokuslu ultrasonun yağ greftlerinin yaşayabilirliği üzerine etkisi
The effect of high intensity focused ultrasound on viability of fat grafts in rats
- Tez No: 845805
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Plastik cerrahide yumuşak dokuya benzerliği ve otolog olması sebebiyle ideal bir dolgu materyali olarak değerlendirilen yağ grefti, alanımızda en çok incelenen konulardan biri olmuştur. Yağ greftinin avantajları arasında çok miktarda donör alana sahip olması, yumuşak dokuya benzer kıvamda olması, ucuz olması, komorbiditenin az olması ve uzun süreli kalıcılığın olması sayılabilir. Dezavantajarı arasında tahmin edilemeyen greft hayatta kalım oranı ve hacminin vücut yağ oranındaki değişimlerden etkilenmesi sayılabilir. Belki de bu tahmin edilemezlik plastik cerrahlara bu konuda araştırma ihtiyacı hissettiren sebeplerin başında gelmektedir. Yağ greftinin hayatta kalımını greftin donör alandan alınma şekli, greftin hazırlanma şekli ve greftin alıcı yatağının özellikleri etkilemektedir. Bu çalışmada alıcı yatağa yağ grefti uygulaması öncesinde yüksek yoğunluklu fokuslu ultrason (HIFU, high intensity focused ultrasound) cihazı uygulanmasının yağ grefti sağ kalımına etkisini inceledik. 22 adet Wistar Albino türü erkek sıçan üzerinde gerçekleştirilen çalışmada sıçanlar iki eş gruba ayrıldı. Randomize yapılan dağıtımla 11 sıçan kontrol ve 11 sıçan deney grubu olarak belirlendi. HİFU cihazıyla atış yapılacak ve sonrasında yağ grefti uygulanacak olan frontal bölgede 2x1 cm'lik alan belirlendi. Deney grubuna belirlenen bölgeye HİFU cihazıyla 0. ve 7. günlerde atışlar yapıldı ve kontrol grubuna da plasebo uygulandı. 14. günde her iki grupta inguinal bölgeden alınan yağ greftleri küçük parçalara ayrıldıktan sonra 1 cc olacak şekilde standardize edildi. Hazırlanan greftler frontal bölgede belirlenen alana 14 gauge'luk intraket ile verildi. Kontrol ve deney grubuna yerleştirilen yağ greftlerinin belirli periyotlarda nasıl hacimsel değişim gösterdiğinin takibini yapmak ve sakrifikasyona kadar hacimsel parametre elde edebilmek amacıyla 4., 6., 8., 10. ve 12. haftalarda bilgisayarlı tomografi ile görüntülemeler yapıldı. 12. haftada çalışma sonlandırıldı. Frontal bölgeden çıkartılan yağ greftlerinin hassas terazi aracılığı ile ağırlığı ve taşma yöntemi ile hacimsel verileri ölçüldü. Yağ grefti örnekleri histomorfolojik ve immünohistokimyasal yöntem ile iki patolog tarafından kör olarak ışık mikroskobunda değerlendirildi. İmmünohistokimyasal berliteç olarak CD34 ve perilipin immün boyaları kullanıldı. Kronik inflamasyon, fibrozis, yağ nekrozu, makrokist, mikrokist, yabancı cisim reaksiyonu, yaşayan adiposit sayısı, kök hücre sayısı ve damar sayısı başlıkları altında semikantitatif olarak 0(yok), 1(hafif), 2(orta), 3(şiddetli) şeklinde skorlandı. Deney sonunda deney grubunun makroskopik hacim ve ağırlık ölçümlerinde, radyolojik hacim takiplerinde kontrol grubuna göre daha az kayıp yaşadığı tespit edildi. Histopatolojik incelemede iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Bu çalışmada yağ grefti uygulaması öncesi yapılmış olan HIFU uygulamasının yağ grefti sağ kalımına olumsuz etkisi olmadığı hatta yağ grefti yaşayabilirliğini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fat grafting is one of the highly investigated subjects in plastic surgery field because of its autologous nature and similarity to soft tissue. High amounts of donor site, similarity in consistency to soft tissue, inexpensiveness, fewer comorbidities, and longer durability are the some of advantages of fat grafting. Disadvantages can be listed as unpredictability of graft survival and being affected from the changes in the body fat percentage. Maybe this unpredictability is the main reason why plastic surgeons have the feeling of need to investigate this subject. Survival of fat graft is influenced by procedure of harvesting and processing graft, and the attributes of the recipient site. In this study, we investigated the effect of HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) on graft survival when applied prior to fat grafting. 22 male Wistar Albino rat were randomized separated in two groups equally as control and experiment group. 2x1cm area on the frontal region is determined for HIFU application and fat grafting. Experiment group got HIFU application 0th and 7th days and control group got placebo on same days. On the day 14, fat grafts harvested from the inguinal regions of both groups. Grafts were cut into small pieces and standardized as 1cc. Processed grafts were injected into previously determined area in the frontal region with 14-gauge cannula. All subjects were scanned with CT (Computerized Tomography) at weeks 4, 6, 8, 10, and 12 in order to follow up the volume change in specific periods until scarification. Study is terminated at week 12. Weight and volume of the excised fat grafts were measured with precision scale and overflow method respectively. Then, fat graft samples were blindly evaluated by two pathologists histomorphologically and immunohistochemically with light microscope. Immune stains CD34 and perilipin were used as immunohistochemical indicator. Samples were scored semiquantitative as 0(none), 1(mild), 2(moderate), 3(severe) for chronic inflammation, fibrosis, fat necrosis, microcyst, microcyst, foreign body reaction, viable adipocyte count, stem cell count, and vessel count. Experiment group had lesser loss in volume follow-up radiologically and lesser loss in volume and weight macroscopically. There was no significant histopathological difference between two groups. This study shows that HIFU application prior to fat grafting has no negative effect on graft survival, even increases the graft survival.