Geriatrik kanserli hastalara verilen animasyon video eğitiminin düşme davranışlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of animation video education given to geriatric cancer patients on fall behaviors: A randomized controlled study
- Tez No: 811805
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR USTA YEŞİLBALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Geriatrik kanserli hastalara verilen animasyon video eğitiminin düşme davranışlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mayıs 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği ile Hematoloji Bilim Dalı Polikliniği ve Berna Türek Kemoterapi Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini araştırmanın içleme ölçütlerini karşılayan, blok ve tabakalı randomizayon yöntemi ile belirlenen 44 kontrol (standart bakım) ve 45 girişim (animasyon video) grubu olmak üzere toplam 89 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri başlangıç, birinci ay ve üçüncü ay olmak üzere 'Birey Tanıtım Formu', ''Düşmeye İlişkin Soru Formu'', ''Düşme Riski Değerlendirme Ölçeği (DRDÖ)'', ''Yaşlılar İçin Düşme Davranışları Ölçeği (YDDÖ)'' ve ''Düşme Yönünden Ev İçi Çevre Özellikleri Değerlendirme Formu (DEİÇÖDF)''da ile toplanmıştır.Araştırmanın yürütülebilmesi Etik kuruldan (Onay Kararı: 22-6.1T/24), araştırmanın yürütüldüğü klinikten, verilerin toplanmasında kullanılan ölçeklerin Türkçe uyarlamasını yapan yazarlardan ve araştırmaya katılan hastalardan yazılı izin alınmıştır.Verilerin analizinde tanımlayıcı, verilerin dağılımına göre parametrik ve nonparametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 69.71±4.04yaş, tanı süresi ortalama 36.44±36.77 ay olarak belirlenmiştir. Kontrol grubundaki hastaların başlangıç zamanı DRDÖ sonuçlarına göre %56,8'i, girişim gurubundaki hastaların %68,9'u yüksek risk altındadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To examine the effect of animation video training given to geriatric cancer patients on falling behaviors. Materials and Methods: The research was carried out between May 2022 and May 2023 at Ege University Medical Faculty Medical Oncology Department Polyclinic, Hematology Department Polyclinic and Berna Türek Chemotherapy Center. The sample of the study consisted of 89 patients who met the inclusion criteria of the study and were determined by the block and stratified randomization method, including 44 control (standard care) and 45 intervention (animated video) groups. The data of the study were 'Individual Introduction Form', ''Question Form Regarding Fall'', ''Fall Risk Assessment Scale (FRAS)'', ''Falling Behaviors Scale for the Elderly (FBS)'', for the beginning, first month and third month. and the“Home Environmental Characteristics Evaluation Form for Falling (HECEF)”. Written consent was obtained from the participating patients. In the analysis of the data, descriptive, parametric and nonparametric tests were used according to the distribution of the data. Results: The mean age of the patients participating in the study was 69.71±4.04 years, and the mean duration of diagnosis was 36.44±36.77 months. According to the onset time FRAS results of the patients in the control group, 56.8% and 68.9% of the patients in the intervention group are at high risk.