Adıyaman'daki Suriyeli sığınmacıların sosyal ve ekonomik durum algılarının değerlendirilmesi
The evaluation of socioeconomic status perceptions of Syrian immigrants in Turkey
- Tez No: 811827
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Türkiye'nin üzerine kurulu olduğu topraklar, Avrupa ve Asya kıtaları arasında köprü niteliğinde bir konumda bulunduğundan dolayı tarih boyunca farklı göç hareketlerinden etkilenmiştir. Yakın tarihlerde de İran, Bulgaristan ve Irak gibi komşu ülkelerden çok sayıda insan Türkiye'ye göç etmişlerdir. 2011 yılında Tunus'ta başlayan ve diğer Arap ülkelerine de sıçraması sonucunda Arap baharı olarak adlandırılan, birtakım ciddi siyasi ve sosyal karışıklıklara yol açan olaylar, söz konusu ülkelerin bazılarında hükümet değişiklikleri ile sonuçlanırken, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde iç savaşa zemin hazırlamıştır. Suriye'de olayların büyümesi ve karışıklık ortamının hâkim olması ile beraber çok sayıda Suriye vatandaşı öz yurtlarını terk ederek yeni bir hayat kurma umuduyla başta Türkiye ve Suriye'ye komşu diğer ülkeler olmak üzere çeşitli ülkelere kitlesel göç hareketlerine başlamışlardır. Türkiye'de kayıtlı Suriyelilerin yalnızca %1,4'ü kamplarda yaşamakta, geriye kalanlar ise şehirlerde ve ilçelerde yaşamaktadırlar. Bu denli yüksek yoğunlukta gerçekleşen göç hareketi sonucunda, göçmenlerin sosyal ve ekonomik durumları araştırılması gereken bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma da sınıra ikinci dereceden yakınlık gösteren Adıyaman'daki Suriyelilerin sosyal ve ekonomik durum algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın örneklemini Adıyaman şehir merkezinde yaşayan 18 yaşından büyük Suriyeliler oluşturmaktadır. Yöntem olarak ise olgubilim desenine dayanan nitel bir çalışmadır. Verilerin elde edilmesinde yarı yapılandırılmış bir mülakat kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey and its predecessors has been affected by different migration movements throughout history, as its geographic position connects Europe and Asia. In recent times, many people from bordering countries such as Iran, Bulgaria and Iraq, have migrated to Turkey. The incidents that started in Tunisia in 2011 and caused some serious political and social upheavals, called the Arab Spring as a result of spreading to other Arab countries, resulted in government changes in some of these countries, though it led to civil war in Syrian Arab Republic. With the growth of events and the prevailing chaos in Syria, many Syrian citizens started mass migration movements to various countries, especially Turkey and other countries bordering Syria, desiring to establish a new life. In Turkey only 1.4% of registered Syrians live in refugee camps, while the rest live in urban areas. As a result of such high-density migration, the social and economic situation of immigrants emerges as an area that needs to be investigated. Thus, this study aims to examine the perceptions of the social and economic situation of the Syrians in Adıyaman, which has a secondary proximity to the Syrian border of Turkey. The sample of this study is Syrians over the age of 18 living in the city center of Adıyaman. As a method, it is a qualitative study based on the phenomenology pattern. A semi-structured interview was used to obtain the data.