Adıyaman'daki Alevilerde sosyal örgütlenme ve kolektif kimlik: Ocak-aşiret yapısı üzerine nitel bir araştırma
Social organization and collective identity among the Alevi in Adıyaman: A qualitative research on the ocak-tribe structure
- Tez No: 965011
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Literatür taraması sonucunda Türkiye'de aşiret ve kabile çalışmalarının ağırlıklı olarak tarih ve sosyoloji disiplinlerinde yoğunlaştığı görülmüştür. Tarih alanında yüksek lisans ve doktora düzeyindeki araştırmaların genellikle Osmanlı dönemi tapu ve nüfus kayıtlarına dayandığı, sosyoloji alanındaki çalışmaların ise daha çok belirli toplulukların kentsel yaşamındaki sosyo-kültürel dönüşümlere odaklandığı görülmektedir. Ancak tarih disiplininin günümüz saha gerçekliği olan aşiret ve kabilelerle sınırlı bir teması olmuş; sosyoloji disiplini ise tarihsel perspektifi yeterince ele almamış ve sayıca yetersiz kalmıştır. Bu durum aşiret odaklı çalışmaların disiplinlerarası bütünlük kazanmasını zorlaştırmıştır. Diğer yandan Adıyaman'daki Alevi aşiretlerinin dinî ve kültürel bağlarını derinlemesine inceleyen akademik bir araştırmanın olmadığı tespit edilmiştir. Bu eksiklikten yola çıkarak çalışma, ocak ve aşiret arasındaki ilişkiyi ve bu bağ etrafında şekillenen kimliği incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, dört (4) aşiret, beş (5) ocak ve bunlara bağlı talip topluluklarının bulunduğu on (10) yerleşim yerinde, 8'si inanç önderi olmak üzere toplam 69 kişiyle görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada ayrıca, araştırmacının kendi deneyimlerinin analiz sürecine dâhil edildiği oto-etnografik bir yaklaşım benimsenmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak kodlanmış, şemalar kullanılarak analiz edilmiş ve tez kapsamında yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Adıyaman'daki Alevi aşiretlerinin dini ve kültürel kimliğinin mevcut durumu bütüncül bir şekilde ele alınmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A literature review revealed that studies on tribes and clans in Türkiye are predominantly concentrated in the disciplines of history and sociology. Master's and doctoral studies in history are generally based on Ottoman-era land registry and population records, while studies in sociology focus more on the sociocultural transformations in the urban life of specific communities. However, the discipline of history has had limited exposure to the contemporary realities of tribes and clans, while sociology has not adequately addressed the historical perspective and remains insufficient in number. This has made it difficult for tribal-focused studies to achieve interdisciplinary integrity. Furthermore, it has been determined that no academic research has in-depth examined the religious and cultural ties of the Alevi tribes in Adıyaman. Based on this deficiency, this study aims to examine the relationship between ocak and tribe and the identity shaped around this connection. Within the scope of the research, a total of 69 individuals, 8 of whom were faith leaders, were interviewed in ten (10) settlements, including four (4) tribes, five (5) ocaks, and their affiliated communities. The study also adopted an autoethnographic approach, incorporating the researcher's own experiences into the analysis process. The data obtained were coded using the MAXQDA qualitative data analysis program, analyzed using diagrams, and interpreted within the scope of the thesis. Consequently, the current state of the religious and cultural identity of the Alevi tribes in Adıyaman was addressed in a holistic manner.