Mükrimin Halil Yinanç'ın Türk-İslâm tarihçiliğine özgün katkıları
Mükrimin Halil Yinanç's original contributions to Turkish-Islamic historiography
  1. Tez No: 811838
  2. Yazar: MERYEM YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu araştırmada 1900-1961 yılları arasında yaşamış, tüm hayatını tarihe vakfetmiş, geriye basılmış ve basılmamış bir çok eser bırakmış Mükrimin Halil Yinanç'ın Türk-İslam tarihine yaptığı önemli katkıların özgünlüğü ele alınmaktadır. Yinanç'ın siyasi tarih, biyografik tarih, yerel tarih, literatür ve tarih yazıcılığı alanlarında yaptığı çalışmalar, konferansları incelenip değerlendirilmiştir. Sonuçlar başlıca Yinanç'ın kaynak kullanımı/Literatür, Objektifliği/Nesnelliği, Metod/Yöntem/Nedensellik Arayışı, Dil ve Üslup, Tarihi Rivayetleri Değerlendirme ve Tercih Metodu ve diğer başlıklar altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the originality of Mükrimin Halil Yinanç's important contributions to Turkish-Islamic history, who lived between 1900-1961, devoted his whole life to history, and left behind many published and unpublished works is discussed. Yinanç's studies and conferences in the fields of political history, biographical history, local history, literature and historiography were examined and evaluated. The results are presented mainly under Yinanç's use of resources/Literature, Objectivity, Method/Searching for Causality, Language and Style, Evaluation of Historical Narrative and Preference Method and other titles.