Okul öncesi dönemde akran zorbalığını gölge oyunu temelli önleme programı
Shadow play based prevention program for peer bulling in preschool
- Tez No: 811853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı bir yöntem olan gölge oyununu kullanarak okul öncesi döneminde görülen akran zorbalığını önlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya katılan öğretmenlerin ve öğrencilerin akran zorbalığına ilişkin bilgilerini ve becerilerini zenginleştirmek, öğretmenlerin ve öğrencilerin zorbalıkla ilgili davranışlarında ve tutumlarında olumlu değişimler yaratmak, akran zorbalığıyla baş etme yöntemlerini içselleştimek hedeflenmiştir. Üç haftalık uygulama süreci boyunca fiziksel, ilişkisel ve sözlü zorbalık türlerine ilişkin hikayelere dayalı altı adet birbirinden farklı gölge oyunu oynatılmış, dramatizasyon ile öğrencilerin canlandırma yapması istenmiştir. Oturumlar arasındaki zamanlarda öğrencilerin gölge oyunu oynamaları teşvik edilerek kalıcılığın arttırılması beklenmiştir. Dört haftalık izleme süreci boyunca öğretmen teşviki ile öğrencilerin gölge oyunu oynaması sağlanarak kalıcılığın devam etmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın deseni, karma araştırma türlerinden eşzamanlı (paralel yakınsayan) desendir. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup örneklem üç okul öncesi öğretmeni ve 45 öğrenciden oluşmaktadır. Nicel veri toplamak için Okul Öncesi Akran Zorbalığı Ölçeği Öğretmen Formu, nitel veri toplamak için Uygulama Öncesi Öğretmen Görüşme Formu, Uygulama Sonrası Öğretmen Görüşme Formu, İzleme Amaçlı Öğretmen Görüşme Formu ve Öğrenci Gözlem Formu kullanılmıştır. Nicel veri analizinde, betimsel analiz yöntemi ile grafik gösterimi kullanılmıştır. Nitel veri analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre uygulanan program sayesinde akran zorbalığınının toplam puanlarında iyileşme görülmüştür. Araştırmanın nitel sonuçlarına göre öğretmen ve öğrencilerde akran zorbalığına ilişkin bilgi ve farkındalık artmış, akran zorbalığıyla baş etme yöntemlerine ilişkin kalıcı öğrenme sağlanmıştır. Mağdur, zorba ve izleyici rollerinde azalma görülmüştür. Araştırmanın sonucunda akran zorbalığını önlemek amacıyla sosyal duygusal becerilerde olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular, alan yazındaki araştırmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to prevent peer bullying in preschool period by using a shadow play, as a creative method. In line with this purpose, it was aimed to enrich the knowledge and skills of the teachers and students participants about peer bullying, to create positive changes in the behaviors and attitudes of teachers and students about bullying, and to internalize the methods of coping with peer bullying. During the three-week implementation process, six different shadow plays based on stories about physical, relational and verbal bullying were played, and students were asked to act out with dramatization after the play. In the intervals between the sessions, students were encouraged to play shadow plays to increase retention period. During the four-week follow-up period, it was aimed to continue the retention period by encouraging the students to play shadow play with teacher's encouragement. The design of the study was a simultaneous (parallel convergent) design, one of the mixed research types. The sample of the study was determined by purposive sampling method and consisted of three preschool teachers and 45 students. The Preschool Peer Bullying Scale Teacher Form was used to collect quantitative data, and the Pre-Practice Teacher Interview Form, Post-Practice Teacher Interview Form, Follow-up Teacher Interview Form and Student Observation Form were used to collect qualitative data. Descriptive analysis method and graphical representations were used in quantitative data analysis, while content analysis was used in qualitative data analysis. According to the quantitative results of the study, there was an improvement in the total scores of peer bullying. According to the qualitative results of the study, knowledge and awareness about peer bullying increased in teachers and students, and permanent learning about methods of coping with peer bullying was provided. The frequency of victim, bully and bystander roles also decreased. As a result of the research, positive improvements in social emotional skills were observed. These findings were discussed in the light of the existing literature.