Tilte optik disk varlığının keratokonus ayırıcı tanısında yeri ve önemi
The importance of the presence of a tilted disc in the differential diagnosis of keratoconus
  1. Tez No: 811854
  2. Yazar: MENEKŞE İNAL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA YALNIZ AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Astigmatizma değerlendirilmesi sırasında keratokonus ve regüler astigmatizma tanısı konulan hastaların, eşlik eden tilte disk sendromu varlığı açısından değerlendirilmesine ilave olarak bu hastaların refraktif, topografik ve klinik bulgularını, optik koherens tomografi (OKT) ile optik sinir başı parametreleri özelliklerini, retina sinir lifi tabakası kalınlığını (RSLTK) ve maküla kalınlığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve gözlemsel tip bu çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göz Hastalıkları Kliniği genel polikliniğine Şubat ve Mayıs 2023 tarihleri arasında bulanık görme şikayetiyle başvuran ve astigmatizma tespit edilen hastalar arasından, yeni tanı keratokonus, tilte diski mevcut olan ve >-1 Dioptri (D) regüler astigmatizması olup optik diski doğal olan, 273 hastanın 273 gözü incelendi. Çalışmada bireylerin otorefraktometre cihazı ile objektif refraksiyon ölçümleri ve keratometri (K) değerleri kaydedildi. Düzeltilmemiş görme keskinlikleri ve en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK) muayene başlangıcında kaydedildi, EİDGK değerlendirilmesinde subjektif refraksiyon muayenesi de kullanıldı. Göz içi basınçları ölçüldü, skiaskop ile makaslama reflesi olup olmadığına bakıldı, ön ve arka segment muayeneleri yapıldı. Pentacam cihazı ile hastaların kornea topografisi değerlendirilmesinde keratokonus tanısında sıkça kullanılan ön kamara parametreleri ile kurvatür, elevasyon ve pakimetri bazlı indeksler, pupil ofset değerleri incelendi, bunun yanında lentiküler astigmatizma değerleri de hesaplandı. Tüm hastalara OKT ile optik sinir başı değerlendirilmesi (optik disk çapları, ovalite indeksi ve optik disk rotasyonu), RSLTK ve maküler kalınlık incelemesi yapıldı. Bulgular keratokonus, tilte diskli ve normal diske sahip olan regüler astigmatizma gruplarında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda 273 hastanın 273 gözü değerlendirilmiştir. Çalışmadaki hastaların keratokonus tanısı olanların sayısı 98 (%35,9), regüler astigmatizma tanısı olanların sayısı ise 175 (%64,1) tir. Regüler astigmatizma olanlardan tilte diske sahip olan 68 hasta (%24,9), normal diske sahip olan ise 107 hasta (%39,2) mevcuttur. Gruplar yaş ve cinsiyet açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of patients diagnosed with keratoconus and regular astigmatism during the evaluation of astigmatism in terms of the presence of concomitant tilted disc syndrome, and the refractive, topographic and clinical findings of these patients, optic coherence tomography (OCT) features of optic nerve head parameters, retinal nerve fiber layer thickness (RNFL) and macular thickness. Material And Methods: In this cross-sectional and observational study, among the patients who applied to the Ankara Training and Research Hospital, Ophthalmology Clinic with the complaint of blurred vision between February and May 2023 and were diagnosed with astigmatism, those with newly diagnosed keratoconus and >-1 Diopter (D) patients with regular astigmatism, tilted disc and normal disc were included. 273 eyes of 273 patients were examined. In the study, objective refraction measurements and keratometry (K) values of the individuals were recorded with an autorefractometer device. Uncorrected visual acuities and best corrected visual acuities (BCVA) were recorded at the beginning of the examination, and subjective refraction examination was also used in the evaluation of BCVA. Intraocular pressures were measured, shear reflex was checked with a skiascope, anterior and posterior segment examinations were performed. Anterior chamber parameters, curvature, elevation and pachymetry-based indices, pupil offset values, which are frequently used in the diagnosis of keratoconus in the evaluation of corneal topography of the patients, were analyzed with the Pentacam device, and lenticular astigmatism values were also calculated. Optic nerve head evaluation (optic disc diameters, ovality index and optic disc rotation), RNFL and macular thickness examination were performed in all patients. The results were compared in the keratoconus, tilted disc and regular disc astigmatism groups. Results: In our study, 273 eyes of 273 patients were evaluated. The number of patients in the study with a diagnosis of keratoconus was 98 (35.9%), and the number of patients with a diagnosis of regular astigmatism was 175 (64.1%). Among those with regular astigmatism, there were 68 (24.9%) patients with tilted discs and 107 (39.2%) patients with normal discs. The groups were similar in terms of age and gender. Of those with tilted disc, 80.3% had WTR astigmatism , 11.3% ATR astigmatism, 4.2% obliquely and 4.2% irregular.