Şiî hadis literatüründe Kudüs'ün Ehl-i Sünnet kaynaklarıyla karşılaştırmalı incelemesi
A comparative examination of Jerusalem with the sources of Ahl-i Sunnet in the Shi'i hadith literature
- Tez No: 811855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMALİ KÖSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yahudilerin Süleyman Mabedi, Hristiyanların Kıyamet Kilisesi, Müslümanların Mescid-i Aksâ'sı gibi mekanlarıyla semavi dinlerin ortak mukaddesi olan Kudüs, günümüzün tarihi ve önemli dini merkezlerinden biridir. Diğer semavi dinlerde olduğu gibi İslam'da da birçok önemli hadiselerin öznesi konumundadır. Bu yönüyle dikkate alındığında İslam nezdindeki konumunun ne olduğu, bu konumun neden ve nereden kaynaklandığı, İslam'ın iki farklı yorumu olarak ortaya çıkan Şiî ve Sünnî yaklaşımın bakışının nasıl olduğu gibi sorular önem arz etmektedir. Özellikle günümüzde Kudüs'ün bulunduğu durum gerek Sünnî gerekse Şiî yaklaşımın mensupları tarafından dikkatle takip edildiği ve kimi zaman her iki taraf tarafından bölgedeki direnişin desteklendiği de göz önüne alındığında, bu soru daha da önem kazanmaktadır. Bu sebeple tezde, Kudüs'ün değeri hakkında iki yaklaşımında temel kaynaklarından olan hadisler incelenecek, yer alan rivayetlere karşılaştırmalı olarak değerlendirilecek ve her iki yaklaşımın Kudüs'e verdiği değerin temelleri aranarak bir değer araştırması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Kudus, with its iconic places such as the Jews' Temple Mount, Christians' Church of the Holy Sepulchre, and Muslims' Al-Aqsa Mosque, is one of the historical and significant religious centers of our time. Like other Abrahamic religions, Islam also regards it as a focal point for numerous important events. Considering this aspect, questions arise regarding its position in Islam, why and where this position originated from, and how it is viewed by the two distinct interpretations of Islam, namely the Shia and Sunni approaches. Especially in today's world, the situation of Jerusalem is closely followed by the adherents of both Sunni and Shia perspectives, and at times, both sides support the resistance in the region. Therefore, this question gains further importance. In this thesis, the hadiths, which are the primary sources of both approaches regarding the value of Jerusalem, will be examined. The narrations will be evaluated comparatively, and an exploration of values will be conducted by searching for the foundations of the significance attributed to Jerusalem by both approaches.