4,5-diamino-2-hidrazino-3-merkapto-1,2,4-triazolün bazı aldehit türevleri ve schiff bazlarının sentezi ve enzim üzerine inhibisyon etkilerinin incelenmesi
Some aldehyde derivatives of 4,5-diamino-2-hidrazino-3-merkapto-1,2,4-triazol and synthesis of their schiff bases and investigation of their effects of inhibition on enzyme
  1. Tez No: 178763
  2. Yazar: ASLI KOCAALİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BÜYÜKKIDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
1880'li yıllardan günümüze kadar çok sayıda triazol türevi hazırlanarak, biyolojik aktiviteleri incelenmiştir.Literatürde, molekülde oluşturulan yapısal değişikliklerin biyolojik aktivitede değişikenliğe yol açtığı ve triazol halka sistemini taşıyan bileşiklerin antiviral, antifungal, antiinflamatuvar, antikonvülsan, diüretik, antitüberküler ve plateleti inhibe edici etki gösterdiği belirlenmiştir. Sentezlenen bütün bileşiklerin yapıları spektroskopik verilerle ve litarütürde sentezlenen bazı triazol imin bileşikleri ile uyum içinde olduğu anlaşılmıştır.Bu çalışmada, 4,5-Diamino- 2-hidrazino- 3-merkapto- 1,2,4-triazol bileşiği sentezlenmiş ve bu bileşikten yola çıkarak bazı aldehit türevleriyle yeni imin bileşikleri sentezlenmiştir. Bunlar; `4-amino-5-(3,4-dimetoksibenzilamino)-2H-1,2,4-triazol-3(4H)-tiyon', `4-amino-5-(2-hidroksibenzilamino)-2H-1,2,4-triazole-3(4H)-tiyon', `4-amino-5-(4-dimetilamino)benzilamino)-2H-1,2,4-triazol-3(4H)-tiyon' ve `4-amino-(3-benzilamino)-1H-pirazol-5-(4H)tiyon. Sentezlenen triazol ve imin bileşikleri karakterize edilmiş ve bunların biyolojik aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many triazole derivates were synthesized and their biological activities were investigated since 1880.In literature that was reported that, the structural change in the molecule causes change in biological activity and the compounds that holds the triazole ring inhibates the antiviral, antifungal, antiinflamatuvar, antikonvülsan, diüretic, antitüberküler and plateleti. By performing spectroscopic analysis of the compounds, it was found that, all of the synthesized compounds are in accordance with the synthesized triazole imine compounds in literature.In this study, 4,5-Diamino-2-hidrazino-3-merkapto-1,2,4-triazole compound was synthesized and with some aldehite derivates, new imine compounds were synthesized. These are; `4-amino-5-(3,4-dimetoksibenzilamino)-2H-1,2,4-triazol-3(4H)-thione?, `4-amino-5-(2-hidroksibenzilamino)-2H-1,2,4-triazole-3(4H)-thione?, `4-amino-5- (4-dimetilamino) benzilamino)- 2H-1,2,4-triazole-3 (4H)-thione? ve `4-amino-(3-benzilamino)-1H-pyrazole-5-(4H)thione. Synthesized triazole and imine compouds were characterized and the biological activities of them were investigated.