Qing hanedanının son döneminde (1861-1908) İmparatoriçe Cixi'nin Çin modernleşmesindeki rolü
The role of the Empress Dowager Cixi in China's modernization during the late Qing dynasty (1861-1908)
- Tez No: 811876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ERDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Qing Hanedanı son döneminde yaşayan İmparatoriçe Cixi, Çin tarihinde önemli bir konuma sahiptir. 1861 yılında Xinyou darbesinin ardından 1908 yılına kadar 48 yıl boyunca üç kez yönetim gücüne sahip olmuştur. İmparatoriçe Cixi'nin yönetimde bulunduğu dönem, benzetme yapacak olursak geminin su almaya başladığı, Cixi'nin ise bu geminin kaptanı olduğu dönem olarak kabul edilir. Afyon savaşlarının ardından Çin, modernleşme yolculuğunun zorunlu olduğunu anlamıştır. Kendini güçlendirme hareketi, yüz gün reformları ve Qing sonu yeni düzen adı verilen reform hareketleriyle modernleşme yolunda üç fırsat yakalamıştır. İmparatoriçe Cixi, bu modernleşme sürecinde en üst yönetim gücüne sahip olan kişi olarak Çin modernleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Cixi'nin reform karşıtı olmadığı bilinse de muhafazakâr yapısıyla gelenek içinde reform yapmaya çalışarak modernleşme sürecini yavaşlatmıştır. Bu sebeple de Qing imparatorluğunun çöküşünü hızlandırmıştır. Bu çalışmada, Qing döneminin son yarım yüzyılında başlayan reform hareketlerinde ve Çin'in erken modernleşme sürecinde İmparatoriçe Cixi'nin rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Empress Dowager Cixi, who lived during the Late Qing Dynasty, has an important position in China's history. Following the Xinyou coup in 1861, she held the power of administration three times for 48 years, until 1908. If we use the analogy, The era when Empress Cixi was in the administration is regarded as the period when Cixi was the captain of the ship which was starting to receive water. After the Opium Wars, China became aware that the modernization process was imperative. So, called the Self- Strengthening Movement, The Hundred Days' Reform and New Deal in Late Qing Dynasty, it took three opportunities on the road to modernization. The Empress Dowager Cixi played a significant role in Chinese modernization as the person with the greatest administrative power in this modernization process. Although Cixi was known not to be opposed to reform, she slowed down the modernization process by trying to reform in the tradition with its conservative mindset. As a result, he accelerated the collapse of the Qing Empire. In this study, the role of Empress Cixi in the reform movements that began in the last half-century of the late Qing period and the process of early modernizing China has been studied.