Periferik vestibuler hipofonksiyona bağlı vertigolu hastalarda proprioseptif vestibuler rehabilitasyonun denge, fonksiyonel mobilite, postür, duyu profili ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of proprioceptive vestibular rehabilitation on balance, functional mobility, posture, sensory profile and quality of life in patients with vertigo due to peripheral vestibular hypofunction
  1. Tez No: 811907
  2. Yazar: GÜLFEM EZGİ ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU TALU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; periferik vestibüler hipofonksiyona bağlı vertigolu hastalarda proprioseptif vestibüler rehabilitasyonun denge, fonksiyonel mobilite, postür, duyu profili ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelekmetir. Materyal ve Metot: 18-65 yaş aralığında, periferik vestibüler hipofonksiyona bağlı vertigosu olan hastalar bilgisayarlı randomizasyon programıyla 3 gruba atandı. 1. gruba standart vestibüler rehabilitasyon egzersizleri ile kombine proprioseptif vestibüler rehabilitasyon egzersizleri; 2. Gruba standart vestibüler rehabilitasyon egzersizleri verildi; 3. Grup kontrol olarak belirlendi. Egzersizler 8 hafta boyunca haftada 4 gün fizyoterapist eşliğinde yapıldı ve her gün ev egzersizi verildi. Hastaların demografik bilgilerini takiben, denge, Tinetti Denge ve Yürüme Testi; fonksiyonel mobilite, Süreli Kalk ve Yürü Testi; postür, Posturezone; duyu profili, Adolesan Yetişkin Duyu Profili ve yaşam kalitesi, Baş Dönmesi Engellilik Envanteri kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmanın sonunda yapılan değerlendirmelere göre denge, fonksiyonel mobilite ve yaşam kalitesi sonuçlarında tüm gruplarda grupiçi anlamlı fark olmasına rağmen (p0.05). Duysal hassasiyet, duysal sakınma, düşük kayıt sonuçlarında gruplararası anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Daha sonra dolAim: This study was planned to examine the effect of proprioceptive vestibular rehabilitation on balance, functional mobility, posture, sensory profile and quality of life in patients with vertigo due to peripheral vestibular hypofunction. Material and Method: Patients aged 18-65 years with vertigo due to peripheral vestibular hypofunction were assigned to 3 groups with a computerized randomization program. Proprioceptive vestibular rehabilitation exercises combined with standard vestibular rehabilitation exercises for the 1st group; 2. Group was given standard vestibular rehabilitation exercises; Group 3 was determined as the control. The exercises were performed with a physiotherapist 4 days a week for 8 weeks and home exercises were given every day. Following the demographic information of the patients, Tinetti Balance and Gait Test for balance evaluation; Timed Up and Go Test for functional mobility; posturezone application for posture; Adolescent Adult Sensory Profile for sensory profile and quality of life were assessed using the Dizziness Disability Inventory. Results: According to the evaluations made at the end of the study, although there was a significant difference in balance, functional mobility and quality of life results in all groups (p0.05). There was a significant difference between the groups in sensory sensitivity, sensory avoidance, and low enrollment results (p0.05).