Ortaokul matematik öğretmenlerinin 5. sınıf düzeyinde örüntülerin öğretimi ile ilgili pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Examination of middle school mathematics teachers' pedagogical content knowledge in patterns' teaching at the 5th grade level
  1. Tez No: 811924
  2. Yazar: SİNAN SALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GÖZDE DİDİŞ KABAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin 5. sınıf düzeyinde örüntülerin konusundaki öğretimi ile ilgili pedagojik alan bilgilerinin incelenmesidir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Bu araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde, Tokat il merkezi ve iki farklı ilçesinde yer alan dört faklı devlet ortaokulunda görev yapan öğretmenlerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya bu okullarda görev yapan dört farklı matematik öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın veri kaynaklarını öğretmenler ile birebir yapılmış yarı yapılandırılmış görüşmeler, ders planları ve öğretmenlerin örüntü öğretim sürecine yönelik video ile kayıt altına alınmış ders kayıtları oluşturmaktadır. Elde edilen veriler, ortaokul matematik öğretmenlerinin 5. sınıf düzeyinde; örüntü öğretimi bilgisi ile ilgili pedagojik alan bilgileri alan yazında yer alan, alan ve öğrenci bilgisi, alan ve müfredat bilgisi ile alan ve öğretim bilgisi bağlamında incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, örüntü öğretimine yönelik düşüncüler kısmında; matematik öğretmenlerinin örüntüler konusunun matematikteki yeri ve önemi hakkında açıklama yaptıklarını ve bilgi sahibi olduklarını ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin, örüntülerin matematik öğretim programındaki (ilkokul-ortaokul) hiyerarşik sıralaması hakkında ilkokul düzeyinde bilgi sahibi olmadıklarını fakat ortaokul düzeyinde bilgi sahibi olduklarını ortaya çıkarmıştır. Öğretime yönelik ders planlaması ve öğretim süreçlerinde ise matematik öğretmenlerinin günlük ders planı hazırlama konusunda eksikliklerinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Matematik öğretmenlerinin planlamada ve öğretim sürecinde öğrenci hazırbulunuşluğunu dikkate aldıkları görülmüştür. Matematik öğretmenleri hem planlamada hem de öğretim sürecine ait aşamalarda geleneksel yaklaşımları kullanmışlardır. Yine planlama ve öğretim sürecinde soru çeşitliliğine yer verdikleri, çoklu temsil kullanımına da zaman zaman yer verdikleri görülmüştür. Bu araştırmanın bulguları, öğretmenlere matematik öğretim programı ile ilgili hizmet içi eğitimler verilmesini önermektedir. Öğretmenlere ilgili alan uzmanlarının rehberliğinde günlük plan hazırlamaları konusunda eğitim verilmesini, öğretmen adaylarına da Cebir Öğretimi, Sayıların Öğretimi ve Öğretmenlik Uygulamaları derslerinde kapsamlı ders planı hazırlama ödev ve projeleri verilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the pedagogical content knowledge of middle school mathematics teachers about teaching patterns at the 5th-grade level. In this study, case study design as one of the qualitative research methods, was used. This research was carried out with teachers working in four different public middle schools located in Tokat in the first term of the 2022-2023 academic year. Four different mathematics teachers working in these schools participated in the research. The data sources of the research consist of one-to-one semi-structured interviews with teachers, lesson plans and video-recorded lesson records for teachers' pattern teaching process. In this study, mathematics teachers' pedagogical content knowledge about pattern teaching was examined in the context of content and student knowledge, curriculum knowledge, and content and teaching knowledge. The findings regarding the teachers' opinions about pattern teaching revealed that mathematics teachers knew about the place and importance of the subject of patterns in mathematics. Furthermore, the findings showed that the teachers did not know about the hierarchical order of the patterns in the mathematics curriculum (primary school-secondary school) at the primary school level, but they knew the mathematics curriculum at the middle school level. Mathematics teachers had deficiencies in preparing daily lesson plans in lesson planning and teaching processes for teaching. It has been observed that mathematics teachers take student readiness into account in the planning and teaching process. Mathematics teachers used traditional approaches both in planning and in the stages of the teaching process. They included a variety of questions, and they occasionally used multiple representations in the planning and teaching process. The findings of this study suggest that teachers should be given in-service training on the mathematics curriculum. It recommends that teachers should be given training on preparing daily plans under the guidance of relevant field experts, and prospective teachers should be given assignments and projects for comprehensive lesson plan preparation in Teaching Algebra, Teaching Numbers and Teaching Practices courses.