Maske oyunculuğu ve oyunbaz oyuncu: Teatral maske, mizah, fiziksel komedinin karşılıklı ilişkisi
Mask acting and playful actor: The interrelation between the theatrical mask, humour and physical comedy
  1. Tez No: 811967
  2. Yazar: AYŞE HAZAL İSPİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez 20. Yüzyılda teatral stiller eşliğinde yürütülen ve fiziksel komediye dair bir araştırma imkânı sunan oyunculuk eğitimlerinden yola çıkarak oyun, oyunbazlık, mizah kavramları, teatral maske ve fiziksel komedi üzerine düşünüyor. Teatral maske eşliğinde yürütülen fiziksel komedi araştırmaları, oyuncuya, başka olanın, bir başkalığın nitelikleriyle oynamasına doğru, kendine özgü kabul ettiği niteliklere bir mesafeyi, yabancılaşmayı muhafaza edebileceği yaratıcı bir zemin sunuyor. Tez boyunca, bu zeminden hareketle, oyunculuk eğitiminde teatral maskenin ve bir tür olarak komedinin, oyuncunun her daim mizahi bir bakışın hafifliğini taşıması ile nasıl yan yana gelebileceği; bu yan yana gelişin ise karşılıklı bir ilişki içerisinde oyuncuya, oyunbaz olanı aramaya ve yaratmaya dair sunduğu imkânlar tarihsel, kavramsal ve pratik bir tartışmayla ele alınıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis thinks on the concepts of play, playfulness, humor, and theatrical mask, physical comedy; by moving from the acting trainings that conducted with the theatrical styles in the 20th century and that are providing an opportunity to research physical comedy. Physical comedy research carried out in the company of the theatrical mask offers a creative ground to the actor, where the actor can maintain an alienation, a distance from the qualities considering unique to itself, towards playing with the qualities of the other, of an otherness. Throughout the thesis, starting from this ground, how the theatrical mask, and comedy as a genre in acting training can come together with the actor's always carrying a lightness of a humorous view; and the possibilities that this juxtaposition offers the actor to seek and create the playful in a reciprocal relationship are discussed with a historical, conceptual, and practical discussion.