Özgün koreografik çalışmaların 11-16 yaş grubundaki bale öğrencilerinin performanslarına etkileri
The effects of original choreographic work on the performance of ballet students aged 11-16
  1. Tez No: 811969
  2. Yazar: MURAT KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bale, fiziksel ve zihinsel yetenek gerektiren disiplinli bir sanat formudur. Bu nedenle, bale öğrencilerinin performanslarını iyileştirmek için farklı öğretim teknikleri ve yaklaşımları kullanmak önemlidir. Bu tez, özgün koreografik çalışmaların 11-16 yaş grubundaki bale öğrencilerinin performansları üzerindeki etkisini inceleyerek, öğrencilerin gelişimine odaklanmaktadır. Bale öğrencilerinin gelişimi, sadece bale teknikleri ve rutinleri ile sınırlı değildir. Bu nedenle, özgün koreografik çalışmaların bale öğrencilerinin performansları üzerindeki etkisi, özellikle de yaratıcılık, kendine güven, disiplin, estetik algı ve bale teknikleri gibi alanlardaki gelişimler üzerinde araştırılmaktadır. Özgün koreografi çalışmaları, öğrencilere yeni dans stilleri, farklı müzikler ve hareketler öğretir. Bu, öğrencilerin yaratıcılık becerilerini geliştirebilir ve bale tekniklerindeki gelişimlerini sağlayabilir. Ayrıca, özgün koreografik çalışmalar öğrencilerin sahnede dans ederken kendilerine olan güvenlerini de artırabilir. Yeni hareketler ve dans stilleri öğrenmek, öğrencilerin tekniğinin gelişmesini sağlar. Öğrenciler, özgün koreografik çalışmalar sayesinde sahneye çıkabilirler ve kendilerini daha iyi ifade edebilirler. Bu, öğrencilerin bale performanslarının da iyileşmesine katkı sağlar. Ayrıca, estetik algı da özgün koreografik çalışmalar sayesinde geliştirilebilir. Öğrenciler, farklı dans stilleri ve müziklerle çalışarak, dansın estetik yönlerini daha iyi anlayabilirler. Bu, öğrencilerin bale performanslarına daha fazla duyarlılık kazandırabilir ve daha estetik danslar sergilemelerine yardımcı olabilir. Sonuç olarak, bu tez, özgün koreografik çalışmaların bale öğrencilerinin performansları üzerindeki etkisini inceleyerek, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Özgün koreografik çalışmalar, bale öğrencilerinin özellikle bale tekniklerini ve yaratıcılık becerilerini geliştirerek, kendilerine güvenlerini artırarak ve estetik algılarını geliştirerek, bale performanslarına tecrübe katar. Bu çalışma, bale öğretmenleri ve eğitimcileri için faydalı olabilir ve öğrencilerin bale performanslarını geliştirmek için yeni yaklaşımlar ve tekniklere yer vererek, öğrencilerin bale becerilerini daha da geliştirmeleri için bir fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ballet is a disciplined art form that requires both physical and mental abilities. Therefore, it is important to utilize different teaching techniques and approaches to enhance ballet students' performances. This thesis focuses on examining the impact of original choreographic works on the performances of ballet students aged 11-16, with a focus on their development. The development of ballet students extends beyond the confines of ballet techniques and routines. Hence, the influence of original choreographic works on ballet students' performances is investigated, particularly in the areas of creativity, self-confidence, discipline, aesthetic perception, and ballet techniques. Original choreographic works teach students new dance styles, different music, and movements. This can help enhance their creativity skills and foster improvements in their ballet techniques. Furthermore, original choreographic works can boost students' self-confidence when dancing on stage. Learning new movements and dance styles instills confidence in students. Through original choreographic works, students can confidently take the stage and express themselves better. This, in turn, contributes to the enhancement of their ballet performances. Additionally, aesthetic perception can be developed through original choreographic works. By working with different dance styles and music, students can better comprehend the aesthetic aspects of dance. This can increase their sensitivity to ballet performances and assist them in delivering more aesthetically pleasing dances. In conclusion, this thesis aims to contribute to the development of ballet students by examining the impact of original choreographic works on their performances. Original choreographic works add value to ballet students' performances by enhancing their ballet techniques, fostering their creativity skills, boosting their self-confidence, and developing their aesthetic perception. This study can be beneficial for ballet teachers and educators, providing them with new approaches and techniques to further enhance students' ballet skills and improve their performances.