Kişilik ile kültürlerarası adaptasyon arasındaki ilişkide kültürel zekanın aracı rolü: Lisansüstü öğrencileri üzerine bir araştırma
The mediating role of cultural intelligence in the relationship between personality and cross cultural adaptability: A research on graduate students
  1. Tez No: 811974
  2. Yazar: CEYHAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Küreselleşmenin hız kazanmasıyla ve ülkelerin değişen çevresel koşulları sebebiyle, bireylerin başka bir kültürel yapıya sahip çevrelerde yaşama arzusu her geçen gün artış göstermektedir. Bireylerde bu arzuların, daha iyi ekonomik koşullara, daha güvenilir sosyal alanlara veya daha iyi eğitim fırsatlarına sahip olmak gibi çeşitli fırsatlardan yararlanmak amacıyla meydana geldiği gözlemlenmektedir. Bu istekler bireylerde her ne kadar kuvvetli olsa da, farklı bir kültürel yapıya sahip bir ülkede yaşamak, o kültürel çevreye adaptasyon sağlayamama gibi çeşitli problemler sebebiyle, bireylerin bu arzularını tüketip, bireylerin geçmiş yaşamlarına dönme fikrini tetikleyebilmektedir. Bireylerin, bu problemlerin üstesinden gelebilmeleri veya bu problemleri hiç yaşamaması için, kültürel zeka olarak adlandırılan zeka türünün analizi önem kazanmaktadır. Kültürel zekanın yanı sıra kişilik analizleri de, sonuçlara önemli derecede etki eden bir başka yapı olarak görülmektedir. Bu çalışma, kültürlerarası adaptasyon, kültürel zeka ve kişilik kavramlarını sırasıyla kapsamlı bir şekilde açıklayarak, bu üç kavram arasındaki ilişkinin boyutunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization and the changing enviromental conditions of countries, the desire of individuals to live in enviroments with a different cultural structure is increasing day by day. It is observed that these desires occur in individuals in order to take advantage of various opportunities such as better economic conditions, more reliable social areas or better educational opportunities. Although these desires are strong in individuals, living in a country with a different cultural structure can consume the desires of individuals and trigger the idea of returning to their past lives due to various problems such as inability to adaptation. To individuals overcome these problems or not to experience these problems at all, analysis of the type of intelligence called cultural intelligence gains importance. In addition to cultural intelligence, personality analyzes are also seen as another structure that has a significantly impact on the results. This study aims to reveal the extent of the relationship between these three concepts by comprehensively explaning the concepts of cross cultural adaptability, cultural intelligence and personality in respectively.