İç kontrol sisteminin hile üzerindeki etkisi ve bir uygulama
The effect of the internal control system on fraud and a company application
  1. Tez No: 811975
  2. Yazar: EDA TAMTABAK DOST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN DİLEK ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Şirketlerde, iç kontrol sistemi olmayışı ya da sistemin zayıflığından kaynaklanan hileler çok fazla görülmektedir. Hileyi tespit etmek kolay olmamak ile beraber, hilenin neden ve nasıl işlenebileceği hakkında kapsamlı bilgi toplamak gerekmektedir. Bu gereksinimden dolayı hile denetimi kavramı denetim literatüründe yer edinmeye başlamıştır. Bu noktada hileye ilişkin riskleri belirlemek ve yönetmek için öncelikli olarak failin kim olduğunu, ne zaman ve neden bu fiili işlendiğini anlayarak hileli davranışa yol açan faktörleri tanımlamak oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, işletmede kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını, finansal raporlamanın güvenilir olmasını ve mevzuata uygun hareket edilmesini sağlayacak bir finansal iç kontrol sistemi oluşturmaktır. Çalışmada öncelikle hile kavramı ve hile denetimi incelenmiş, hile risk değerlemesi yapıldıktan sonra iç kontrol sistemi ele alınmış ve bir şirket üzerinde danışmanlık firmasının 8 ay süren hile denetimi ve iç kontrol sistemi uygulaması aktarılmıştır. Bu çalışmada, etkin iç kontrol sisteminin işletmelerde karşılaşılabilecek hatalı ve hileli işlemlerin azaltılmasında önemli bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In companies, frauds arising from the absence of an internal control system or the weakness of the system are very common. Although it is not easy to detect fraud, it requires comprehensive knowledge of why and how fraud can be committed. Based on this requirement, the concept of fraud control has started to take place in the audit literature. At this point, it is very important to identify the factors that lead to fraudulent behavior by first understanding who the perpetrator is, when and why this act was committed, in order to identify and manage the risks related to fraud. The aim of this study is to create a financial internal control system that will ensure the effective and efficient use of resources, reliable financial reporting and compliance with the legislation. In the study, firstly, the concept of fraud and fraud auditing were examined, after fraud risk assessment was made, the internal control system was discussed and the 8-month fraud audit and internal control system application of a consultancy firm on a company was conveyed. In the study, it was concluded that the effective internal control system has a significant effect on reducing the erroneous and fraudulent transactions that may be encountered in the company.