Taşkın yapıya katlanma yükümlülüğü
The obligation to bear the encroaching building
  1. Tez No: 811976
  2. Yazar: FATMA ESRA KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Kural olarak bir arazi malikinin arazisine taşırılan yapıya katlanma yükümlülüğü yoktur. Çünkü bu durum taşılan arazi malikinin mülkiyet hakkına elatma teşkil eder ve arazi maliki TMK m. 683/ f. 2 uyarınca elatmanın önlenmesini talep edebilir. Ancak kanun koyucu ekonomik kaygılarla arazi malikine bazı hallerde taşkın yapıya katlanma yükümlülüğü getirmiştir. Buna ek olarak, taşkın yapıya katlanma yükümlülüğü TMK m. 718/ f. 2'de düzenlenen arazi mülkiyetinin üzerindeki yapıları kapsadığına ilişkin getirilmiş kuralın bir istisnasıdır. Taşkın yapıyı düzenleyen TMK m. 725 hükmü, bu niteliğiyle taşınmaz mülkiyetinin kapsamının tespitinde belirleyici bir rol oynadığı için inceleme konusu olarak seçilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde taşkın yapı kavramının tarihsel gelişimi, taşkın yapının tanımı ve taşkın yapının haksız yapıdan ayrılan yönleri açıklanmıştır. İkinci bölümde taşkın yapıya katlanma yükümlülüğünün bir hukuki işlemden veya kanundan doğması ayrımı esas alınarak bu yükümlülüğün şartları incelenmiştir. Üçüncü bölümde taşkın yapı ilişkisindeki tarafların hak ve borçları ve uyuşmazlık halinde taşkın yapı uyuşmazlığının çözümünde mahkemenin rolü açıklanmıştır. Son olarak dördüncü bölümde taşkın yapıya katlanma yükümlülüğünün bulunması ve bulunmaması ihtimallerinde taşkın yapının hukuki durumu ve TMK m. 725 hükmünün kıyasen uygulanabileceği haller açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a rule, a landowner has no obligation to bear the building that is encroaching onto his or her land, for this situation constitutes an unwarranted interference with his or her ownership and he or she has the right to reclaim to protect it against any unwarranted interference in accordance with Art. 683/2. However, the legislator has imposed an obligation on the landowner to bear the encroaching building due to economic concerns. The obligation to bear the encroaching building is an exception to the rule on Art. 718/2 which states that land ownership includes all buildings above it. Art. 725 which regulates encroaching buildings has been chosen as the research topic since it has a decisive role in determining the scope of immovable property. In the first chapter, the historical development of the encroaching building and its description, and differences between encroaching buildings and unjust buildings are explained. In the second chapter, the conditions of this obligation are examined based on the distinction that the obligation to bear the encroaching building arises from a legal act or occurs by law. In the third chapter, the rights and obligations of parties of the encroaching building relationship, and the role of the court in case of a dispute are explained. In the fourth chapter, the legal status of the encroaching building and the situations in which Art. 725 can be enforced by analogy are explained.