Yabancı dı̇l olarak Türkçe öğretı̇mi ders kitaplarındaki etkinliklerin yenilenmiş Bloom Taksonomisine göre incelenmesi: B2 seviyesi örneği
Analysing the activities in coursebooks used to teach Turkish as a foreign language from the perspective of Bloom's Revised Taxonomy: B2 level example
- Tez No: 811987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Günümüzde en sık kullanılan sınıflama çeşidi olan Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin yardımıyla, öğretim uygulamaları kapsamında hazırlanan etkinliklerin öğrenicilerde hangi seviye bilişsel boyutun gelişimine hizmet ettiği açık bir şekilde görülebilir. Buradan hareketle bu çalışmada yabancılara Türkçe öğretimi B2 seviyesi ders kitaplarındaki etkinliklerin Yenilenmiş Bloom Taksonomisi bilgi birikimi ve bilişsel süreç boyutlarına göre dağılımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Türkçe B2 seviyesi ders kitabı ve Yedi İklim Türkçe B2 seviyesi ders kitabındaki dinleme, okuma, konuşma ve yazma etkinlikleri YBT bilgi birikimi ve bilişsel süreç boyutlarına göre analiz edilmiştir. Çalışmada araştırma modeli olarak tarama modeli kullanılmıştır. Veriler ise nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi kullanılarak toplanmıştır ve toplanan veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre incelenen kitaplarda alt düzey bilişsel boyutlara ait dinleme ve okuma etkinliklerinin ve üst düzey bilişsel boyutlara ait konuşma etkinliklerinin sayısının fazla olduğu anlaşılmıştır. Yazma etkinliklerinin ise bilişsel boyut açısından farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşın, kitaplardaki dinleme, okuma, konuşma ve yazma etkinliklerinin YBT bilgi boyutu açısından dağılımı incelendiğinde en çok kavramsal bilgi boyutunda toplandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It's obviously seen that it can provide a basis for determining the activities prepared within the scope of teaching practices which cognitive process they aim to develop in learners, with the help of Bloom's Revised Taxonomy which is the most frequently used one at the present time. Based on this, it's aimed to analyze the activities at the level of B2 in coursebooks teaching Turkish as a foreign language. For this purpose, listening, reading, speaking and writing activities in B2 level of The New Istanbul Turkish Teaching Coursebook for International Students and in B2 level of Seven Climate Turkish Coursebook have been analyzed according to the cognitive process and the knowledge dimensions of Bloom's Revised Taxonomy. In this study, the survey model has been used. Data have been collected through document analysis and analyzed through descriptive analysis. In the light of the findings, it has been detected that the number of listening and reading activities categorized into the lower cognition level was dominant. The number of speaking activities categorized into the higher cognition level was a lot. It was concluded that writing activities varied in terms of cognitive processes. On the other hand, listening, reading, speaking and writing activities in coursebooks were categorized into the conceptual knowledge which is the most focused category in the knowledge dimension of Bloom's Revised Taxonomy.