Determination of the relationship between pyroptosis and outer membrane proteins of the bacteria in different patient groups associated with helicobacter pylori
H. pylori ile ilişkili farkli hasta gruplarinda bakterinin sahip olduğu diş zar proteinleri ile piroptozis arasindaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 812003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM ÖKTEM OKULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Helicobacter pylori (H. pylori), mide epitelinin mukus tabakasını kolonize ederek; gastrit, ülser ve mide kanseri gibi hastalıkların gelişmesine neden olabilen bir patojendir. Bakterilerin dış zarındaki proteinler, patojenin mide epiteline tutunmasında görev alır ve spesifik yüzey proteinleri ile etkileşime girerek patojene bağlı hastalıkların gelişmesinde aktif rol oynar. Hücre içi patojen enfeksiyonu tarafından uyarılan konakçı savunma sistemi, pro-enflamatuar bir hücre ölümü olan piroptozu tetikleyebilir. Piroptoz bir patojen tarafından aktive edildiğinde, IL-1β ve IL-18 gibi enflamatuar sitokinler, kaspaz-1 tarafından pro-formlarından olgun formlarına dönüştürülür ve GSDMD proteini, ikiye ayrılır. Ortaya çıkan GSDMD-N-terminali hücre zarıyla bütünleşerek, zar yüzeyinde gözenekler oluşturur. Enflamatuar sitokinler hücre yüzeyindeki gözeneklerden dış ortama salınır ve hücre içine sıvı girmesi ile ozmotik lizis meydana gelir. Bu tez çalışması, patojenle ilişkili gastrit ve ülserli hastalarda H. pylori'nin dış zar proteinleri ve piroptoz arasındaki olası ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Gönüllü hastaların midelerinin antrum bölgesinden alınan tek bir doku örneğinden; DNA, RNA ve protein izolasyonu yapılmış olup, bu dokularda bakteriyel dış zar virülans genlerinin gen düzeyinde ekspresyonu incelenmiştir ve H. pylori ile enfekte olan ve olmayan hasta gruplarında piroptoz belirteçlerinin ifadeleri karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, patojen ilişkili hastalıklarda patojene ait virülans faktörleri ile piroptoz arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışma olması nedeniyle literatüre katkı sağlamaktadır. H. pylori'ye ait dış zar proteinleri ile piroptoz arasındaki ilişkinin aydınlatılması, H. pylori'nin neden olduğu hücre içi değişiklikleri ve bakterinin patojenitesini anlamak ve tedavisi için yeni hedef mekanizmalar ve moleküller geliştirmek açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) is a pathogen that can colonize the gastric epithelium and cause the development of diseases such as gastritis, ulcers, and gastric cancer. The bacterial outer membrane proteins take part in the attachment to the gastric epithelium and play an active role in the development of pathogen-related diseases. The host defense system induced by intracellular pathogen infection can trigger pyroptosis, a proinflammatory cell death. When pyroptosis is stimulated by pathogen, IL-1β and IL-18 are activated by caspase-1, and the GSDMD protein splits into two, with the resulting GSDMD-N-terminal integrating into the cell membrane, resulting in pores in the cell membrane. Inflammatory cytokines are released from the pores, and osmotic lysis occurs. The aim of this thesis study is to examine relationships between pyroptosis and outer membrane proteins of the pathogen in patients with H. pylori- associated gastritis and ulcers. DNA, RNA, and protein were isolated from a single tissue sample taken from the volunteer's stomach, and the expression of bacterial outer membrane virulence genes was examined also, the expression levels of major pyroptosis markers were compared in H. pylori-infected and uninfected patient groups. This study contributes to the literature as it is the first to investigate the relationship between pathogen virulence factors and pyroptosis in pathogen-related diseases. Clarifying the relationship between H. pylori's outer membrane proteins and pyroptosis will be important in terms of understanding the intracellular changes caused by H. pylori and the pathogenicity of the bacteria and developing new target mechanisms and molecules for its treatment.