CRIB II, SNAP-PE II ve NTISS Skorlama Sistemleri ile Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Mortalite Riski Belirlenmesi
CRIB II, SNAP-PE II ve NTISS Skorlama Sistemleri ile Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Mortalite Riski Belirlenmesi
- Tez No: 812004
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAMANCI, PROF. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yaşamın ilk gününde YYBÜ'ne yatırılan bebeklerde mortalite riskini belirlemede, Score for Neonatal Acute Physiology-Perinatal Extension-II (SNAP-PE-II), Clinical Risk Index for Babies II (CRIB II) ve Neonatal Therapeutic Intervention Scoring System (NTISS) adlı üç skorlama sisteminin etkinliği ve mortaliteye etki eden faktörlerin incelenmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Çalışmamız, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen doğum ağırlığı 1500 gr'ın altında, doğum haftası 32 haftadan küçük olan ÇDDA 169 bebek arasında yapıldı. Etki düzeyi lojistik regresyon, ROC eğrisi ve AUC değeri ile araştırıldı. Analizlerde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda mortalite oranı % 24,8 saptandı. Erkek bebeklerdeki (n:71) mortalite oranı (%36,6) , kız bebeklerdeki (n:98) mortalite oranından (%16,3) yüksek saptandı. Doğum haftalarına göre mortalite; ≤25 hafta % 68, 25 hafta + 1 gün – 27 hafta % 21,6, 27 hafta + 1 gün – 30 hafta %18,4, 30 hafta + 1 gün – 32 hafta %10,7 saptandı. Doğum ağırlığına göre mortalite; 501-750 gr % 57,5 , 751-1000 gr % 24,4 , 1001-1250 gr % 17,5 , 1251-1500 gr % 0 olarak saptandı. Tüm skorlamalarda exitus olan ve taburcu olan hastaları belirlemede farklı cut-off değerleri değerlendirildi; CRIB-II için Cut off- 10 alındığında (eğri altı alan 0,778 (0,690 -0,867) en yüksek seviyede bulunmakta ve duyarlılık %71,4, özgüllük % 84,3 olmaktaydı) exitus olma riski 13,37 (5,88- 30,44) kat (p< 0,001) artmaktaydı. SNAP-PE-II için cut off- 34 alındığında (eğri altı alan 0,795 (0,714 -0,875) en yüksek seviyede bulunmakta ve duyarlılık %81,0, özgüllük % 78,0 olmaktaydı) exitus olma riski 15,03 (6,25- 36,12) kat (p < 0,001) artmaktaydı. NTISS için cut off- 18 alındığında (eğri altı alan 0,704(0,618 -0,790) en yüksek seviyede bulunmakta ve duyarlılık %83,3, özgüllük % 57,5 olmaktaydı) exitus olma riski 6,76 (2,79- 16,37) kat (p < 0,001) artmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Summary: The aim of this study was to evaluate the efficacy of Score for Neonatal Acute Physiology-Perinatal Extension-II (SNAP-PE-II), Clinical Risk Index for Babies (CRIB), Neonatal Therapeutic Intervention Scoring System (NTISS) on predicting mortality of the neonates admitted to NICU within the first day of life and the factors affecting the mortality. Materials and Methods: The present study included 169 babies, with gestational age less than 32 weeks and birth weight below 1500 gr. Logistic regression analysis, ROC analysis and AUC ratio determination were used. SPSS 20.0 software was used in our analyses. Results: In our study, the mortality rate was 24.8%. Regarding the effect of gender on mortality, male infants' (n = 71) mortality (36.6%) was found to be higher than female infants (n = 98)(16.3%). The mortality was found to be 68%, 21.6%, 18.4% and 10.7% for babies ≤ 25 weeks , 25 weeks + 1 day - 27 weeks, 27 weeks + 1 day - 30 weeks and 30 weeks + 1 day - 32 weeks, respectively . When the babies were classified regarding birth weight as ≤ 500 gr, 501-750 gr, 751-1000 gr, 1001-1250 gr and 1251-1500 gr, the mortality rates for each group was found to be 100%, 57.5%, 24.4%, 17.5% and 0% respectively. Different cut-off values were evaluated to identify patients who were discharged or died.