Örgütlerde kişilerin öz liderlik ve girişimcilik niyeti düzeylerinin, girişimcilik eğilimlerindeki etkisi
The effect of self leadership and entrepreneurial intention levels on entrepreneurship trends in organizations
  1. Tez No: 812025
  2. Yazar: FATMA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Girişimcilik günümüzde öne çıkan araştırma konularından biridir. Artan küresel rekabet, teknolojideki hızlı gelişmeler ve pazardaki değişimler gibi faktörler girişimcilik eğilimi ve örgütsel gelişimleri doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle işletmelerin yenilikçi düşünce ile hareket etmeleri ve pazarda öne çıkmaları gerekmektedir. Bu da çalışanlarını desteklemek, onlara yenilikçi girişim fikirlerini özgür olarak ifade edebilecekleri bir ortam sağlamaktan geçmektedir. Başarılı olurlarsa güzel sonuçlar elde edileceğini, başarısız olurlarsa da tekrar denemeleri fikirlerinin empoze edilmesi noktasında ise yönetimin liderlik tutumları ön plana çıkmaktadır. Ancak liderlik tutumu kurum ve çalışma ekipleri içerisinde değişimler sergilemektedir. Kurum veya ekip bazında değil, kişi bazlı incelemeye gidildiğinde bir liderlik türü olan öz liderlik faktörü ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmada kurumlarda çalışmakta olan kişilerin öz liderlik ve girişimcilik niyeti düzeyleri ile girişimcilik eğilimleri arasında bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the prominent research topics today. Factors such as increasing global competition, rapid developments in technology and changes in the market directly affect entrepreneurship tendency and organizational developments. For this reason, businesses should act with innovative thinking and stand out in the market. This means supporting their employees and providing them with an environment where they can express their innovative enterprise ideas freely. Management's leadership attitudes come to the forefront in the point of imposing ideas to try again if they succeed, and to try again if they fail. However, the leadership attitude varies among institutions and work teams. Self-leadership factor, which is a type of leadership, comes into prominence when it comes to person-based examination, not institution or team. In this study, it was concluded that there is a relationship between the self-leadership and entrepreneurship intent levels and entrepreneurship tendencies of the people working in the institutions.