Farkındalığın kendine ve diğerlerine yabancılaşmaya etkisi: Teknoloji sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
Impact of awareness on self alienation from others: A research on tecnology sector employees
- Tez No: 560025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Farkındalık kavramı literatürde çağımızın en önemli sorunları olarak bilinen stres, tükenmişlik ve duygusal zeka kavramlarıyla birlikte birçok araştırmanın konusu olmuştur. Yabancılaşma ise bireyin güçsüzlük, normsuzluk, izolasyon, yaşamın anlamsızlaşmasını hissettiği durumlarda meydana gelerek, bireylerde, çalışanlarda, örgütlerde, toplumlarda ve kültürel kapsamlarda yabancılaşma söz konusu olacaktır. Bu durum önlenemez toplumsal ve bireysel yozlaşmayı da beraberinde getirecektir. Yabancılaşma, bir yandan telafisi oldukça zor olan hasarlara sebep olurken diğer bir yandan kişisel- toplumsal değişim ve gelişimin önünde de önemli bir engeldir. Dönüşen ve değişen bireysel istekler, çalışma koşulları, çevre koşullarına uyum sağlama, gelişim hızının gerisinde kalmama düşüncesi, değişimden istenilen cevapların alınma şüpheleri, kişiyi yabancılaşmaya iter. Özellikle hızla gelişen teknolojik yeniliklerin iletişim şekilleri, esnek çalışma modelleri ve bireylerin hızlı adaptasyon ve öğrenme süreçleri üzerinde yarattığı etki sonucunda, bulunduklari anin içerisinde içselleştiremedikleri her durumda, yabancılaşma kavrami kisilerin karşılarına çıkabilmektedir. Onun kendi kendine kalma, kendi iç benliğine dönme ve kendisinin farkına varması ve bakış açısını değiştirmesi için öncelikle farkında olmalıdır. Bu araştırma da tezi "farkındalığın yabancılaşması üzerinde etkisini incelemek üzere yazılmıştır. Farkındalık ve yabancılaşma alt boyutları detaylı analizlerden geçirilmiştir. Yapılan analizler sonucu farkındalığın yabancılaşma üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen analizler ekseninde yapılan bu çalışma özelikle farkındalığın gelişimi için çok değerli veriler elde etmemizi sağlamıştır. Yabancılaşmanın farkındalıkla birlikte aşılabilir, öngörülebilir ve önlem alınabilir bir sorun olduğu tespiti oldukça değerli bir bilgidir ve bu araştırma ile birlikte literatüre kazandırılmıştır. Farkındalığın alt boyutlarından olan davranış ilgisi ve değişime kapalılık boyutlarının yabancılaşmanın alt boyutu olan diğerlerine yabancılaşma üstünde anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma hızlı değişen günümüz koşullarının bireylerin yabancılaşması üzerinde, etki eden boyutların incelenmesi ve farkındalıkla çözümünü yapılan literatür çalışmaları ve analizler sonucunda ortaya konmuştur. Bu tez çalışmasında günümüz teknoloji çalışanları üzerinde psikolojik farkındalıklarının yabancılaşmaları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu amaçla çalışmada nitel araştırma yöntemi olan anket yöntemi kullanılmıştır. Anket yöntemi çalışanlarla birebir görüşme yöntemi ile de desteklenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler çoktan seçmeli sorulardan oluşturulan anket formu ile sağlanmıştır. 250 kişiden eksiksik ve hatasiz anket toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) de AMOS programı kullanılarak değerlendirilmiş ve analiz edilmişir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular sonucunda teknoloji çalışanlarının psikolojik farkındalık düzeylerinin yabancılaşma boyutları üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Diğerlerine yabancılaşma boyutunu en fazla (digyab) en yüksek etkileyen psikolojik farkındalık boyutu davranış ilgisi (davil) boyutudur.
Özet (Çeviri)
The concept of awareness has been dealt with in many studies, along with other concepts, e.g., most important problems of our time, stress, fatigue, emotional intelligence. Whereas, the concept of alienation arises from the frame of the individual's weakness, anomaly, isolation, and meaninglessness of life and it causes alienation in societies and cultural aspects. This will lead to an inevitable social and individual corruption. Alienation causes damage that is very difficult to compensate. Additionally, it is an undeniable obstacle to personal and to social development. This study has been tried to reveal the fast changing today's conditions as a result of examining the effects of the alienation of individuals and literature studies and analysis on awareness. Transforming and changing individual wishes, working conditions, adaptation to environmental conditions, the aim of keeping pace of development, the suspicion of receiving the answers from the change all push the person to alienation. The concept of alienation can be encountered by individuals in a situation where experiences can not be interiorized as a result of the effect of the communication modes of rapidly developing technological innovations, flexible working models, rapid adaptation and learning processes on individuals. Individuals must first be aware that they must be self-survivor to realize herself and to change her point of view. This master's thesis is written to examine the impact of awareness on alienation. Contents of awareness and alienation have been analyzed in detail. As a result of the analyzes, it was concluded that awareness has an effect on alienation. This study, which is carried out in the axis of the analyzes, has enabled us to obtain very valuable data especially for the development of awareness. It is a valuable knowledge to determine that alienation can be examined, predictable and preventable with awareness. this was brought to the literatüre with this thesis. For this purpose, the qualitative research method was used as survey method. The survey method was also supported by one-to-one interview method. The data obtained from the study was provided by a questionnaire form consisting of multiple choice questions. Complete and exact surveys were collected from 250 people . The data obtained were analyzed by SPSS statistical package program and Structural Equation Model (SEM) by using AMOS program. As a result of the findings obtained from the research, it was seen that psychological awareness levels of technology employees were effective on alienation. Amongst all psychological awareness extent, Behavioral interest is the one which affects the most on alienation to others. The behavioral relevance of awareness and closeness to changes were found to have a significant effecton alienation to others.