Giovanni Boccaccio'nun Decameron adlı eserinde kadın kavramı
The concept of woman in Giovanni Boccaccio's Decameron
  1. Tez No: 812055
  2. Yazar: ECE ERTEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN KARASUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İtalyan edebiyatında kadın denildiğinde öncelikle Dante'nin kadını Beatrice akla gelir. Bu kadın saf bir varlıktır ve meleksi görünümüyle tanrıya ulaştıran bir araç olarak görülür. Varlığı mistik bir öge yerine somut bir kimliğe bürünen kadınlar, Giovanni Boccaccio ile ortaya çıkar. Kadınları Decameron'un merkezinde toplayan yazar, XIV. yüzyıl İtalyan edebiyatında nesir geleneğinde çığır açmıştır. Hayatı boyunca her kesimden insanı gözlemleme fırsatı olan Boccaccio eserinde de bunu karakterlerine yansıtmıştır. Soylu, köylü, aristokrat, güzel, çirkin, zengin, fakir gibi birçok farklı insana yer verebilmesi de bundan kaynaklıdır. Boccaccio için kadın artık bir araç değil bir birey haline gelir. XIV. yüzyıl İtalya'sında din baskısı gibi birçok etkene rağmen edebiyatta kadın karakteri ilk defa bu kadar ön planda ve güçlü bir şekilde karşımıza çıkar. Boccaccio insanı baz alarak özgürce anlattığı gerçekliği bu zamana kadar dillendirilmeyen kadının neler yaptığını veya yapabileceğini okuyucuya gösterdi. Buradaki kadın, hür, kurnaz, yazgısını yönetebilen ve doğal olarak erkekler gibi cinsel arzular besleyebilen toplumda yeri olan bir varlıktır. Bu tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yazarın hayatı ve yapıtlarından bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Decameron adlı kitabın İtalyan edebiyatındaki önemi vurgulanmıştır. Son olarak da Boccaccio'nun Decameron adlı kitabında kadına nasıl yer verdiği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When it comes to women in the Italian Litterature, Dante's woman, Beatrice, comes to mind first. This woman is a pure being and with her angelic appearance, is she seen as a vecihle to reach God. Women whose existence takes on a concrete identity instead of a mystical element appear with Giovanni Boccaccio. Gathering women at the center of the Decameron, the author broke new ground in the prose tradition in 14th century Italian literature. Boccaccio, who had the opportunity to observe people from all walks of life throughout his life, reflected this to his characters in his work. This is the reason why it can accommodate many different people such as noble, peasant, aristocratic, beautiful, ugly, rich and poor. For Boccaccio, woman no longer becomes a tool but a individual. Despite many factors such as religious pressure in 14th century Italy, the female character in literature appears so prominently and strongly for the first time. Boccaccio showed the reader what the woman, who has never been told about the reality that she describes freely on the basis of human beings, has done or can do. The woman here is a free, cunning creature who can manage her destiny and naturally has sexual desires like men. This thesis consists of three main parts. In the first part, information about the life and works of the author is given. In the second part, the importance of the book called Decameron in Italian literature is emphasized. Finally, it was analyzed how Boccaccio included women in his book Decameron.