Uluslararası ilişkilerde ülke imajı ve ulus markalama: Çin Halk Cumhuriyeti örneği
Country image and nation branding in international relations: Case of the People's Republic of China
  1. Tez No: 812096
  2. Yazar: EZGİ CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkelerin ulus markalama ve ülke imajı oluşturmak hususunda yaptığı faaliyetleri detaylı bir şekilde incelemek ve örnek ülke çalışması olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin ulus markalama ve ülke imajı oluşturmada kullandığı amaç ve araçları tespit etmektir. Çalışmada, devletlerin ulus markalama aracılığıyla iç ve dış politikalarını nasıl şekillendirdiği, bu sayede ülke imajını, ulusal ve uluslararası düzeyde nasıl inşa ettikleri araştırılacak ve süreçler Çin Halk Cumhuriyeti örnekleminde değerlendirilecektir. Çalışmada ulus markalama kavramının doğrudan etki ettiği düşünülen, politik, ekonomik ve toplumsal olayların yanı sıra, ulus markalamanın uygulama araçları çok boyutlu olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in detail the activities of countries in creating nation branding and country image and to determine the purposes and tools used by the People's Republic of China in creating nation branding and country image as a sample country study. In the study, it will be investigated how states shape their domestic and foreign policies through nation branding, how they build their country's image at the national and international levels, and the processes will be evaluated in the sample of the People's Republic of China. In the study, besides the political, economic, and social events that are thought to have a direct impact on the concept of nation branding, the application tools of nation branding will be discussed in a multidimensional way.