Farklı marul (Lactuca satıva L.) genotiplerinin tuz stresine karşı gösterdiği agronomik, fizyolojik ve kök morfolojik tepkileri
Agronomic, physiological and root morphological reactions of different lettuce (Lactuca sativa L.) genotypes against salt stress
  1. Tez No: 812099
  2. Yazar: UĞUR ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 6 farklı marul (Lactuca sativa L.) genotipinin 2 farklı NaCl konsantrasyonunda (5 EC ve 10 EC) tuza karşı vermiş oldukları agronomik, fizyolojik ve kök morfolojik tepkileri hidroponik derin su kültürü (DWC) ortamında taranarak (screening) test edilmiştir. Çalışma 2021 yılında Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümüne ait kontrollü iklim odaları ve labaratuvar koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada; bitkilerde görsel skala, yaş-kuru ağırlık, yaprak alanı-sayısı, kök uzunluğu-hacmi-çapı fotosentez, SPAD, yaprak ve kök iyon sızıntısı, yaprakta Clˉ¹ ve NO3- iyon birikimleri gibi çeşitli parametreler belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre uygulanan tuz konsatrasyonu artışına bağlı olarak bitki büyüme ve biyomas gelişimin gerilediği tespit edilmiştir. Fakat kontrol bitkilerine göre 10 EC' deki tüm bitkilerin tuzdan negatif olarak etkilenmesine karşın, 5 EC tuz konsantrasyonundaki bazı çeşitlerin büyüme ve gelişimin pozitif yönde artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, agronomic, physiological and root morphological responses of 6 different lettuce (Lactuca sativa L.) genotypes to salt at 2 different NaCl concentrations (5 EC and 10 EC) were tested by screening in a hydroponic deep water culture (DWC) medium. The study was carried out in controlled climate rooms and laboratory conditions of Erciyes University Faculty of Agriculture, Department of Soil Science and Plant Nutrition in 2021, according to a randomized plot design with 3 replications. In the study, various parameters such as visual scale, wet-dry weight, leaf area-number, root length-volume-diameter, photosynthesis, SPAD, leaf and root ion leakage, Clˉ¹ and NO₃ˉ ion accumulation in the leaves were determined in plants. According to the findings, it was determined that plant growth and biomass development decreased depending on the increase in applied salt concentration. However, it was determined that although all plants at 10 EC were negatively affected by salt compared to control plants, some genotypes at 5 EC salt concentration showed a positive increase in growth and development.