Clientelism and dominance: Evidence from Turkey
Klientalizm ve hakimiyet: Türkiye örneği
  1. Tez No: 812113
  2. Yazar: DÜZGÜN ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDRé KAISER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität zu Köln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tezin temel amacı 2002-2015 yılları arasındaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı döneminde ortaya çıkan hakim parti sistemine ilişkin bir takım teorik önermelerde bulunmaktır. Hakim parti sistemi bir parti üst üste üç seçimi en az 10 puan oy farkıyla kazandığında ve tek başına hükümeti kurduğunda ortaya çıkar. AKP döneminde klientalist ağların gelişmesi iktidarın yeniden üretimine iki etkide bulunmuştur. Birincisi, seçmenlerin partizan kimliklerini güçlendirmiştir. İkincisi, seçmenlerin neoliberal reformların yasalaşmasına ilişkin dirençlerini kıran; hatta destek vermelerini sağlayan bir ideolojik dönüşüme neden olmuştur. Bulgular İstanbul'un en yoksul ve kalabalık ilçelerinden olan Bağcılar'da yapılan alan çalışmasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a number of theoretical ideas about the emergence of the predominant party system in Turkey under the Justice and Development Party (AKP) government from 2002 to 2015. A predominant party system emerges when a party wins at least three elections in a row by more than a 10 percent margin and forms the government alone. I argue that the expansion of clientelist networks under the AKP government has twofold ramifications, which in turn have reproduced the cycle of dominance. First, it strengthened voters' partisan identification. Second, it changed voters' ideology such that they became less resistant to or even supportive of neoliberal reforms. The conclusions are based on fieldwork in one of the poorest and most densely populated districts of Istanbul, Bağcılar.