Kitosan/MgAl katmanlı çift hidroksit içeren mikrokapsüller üzerinde desteklenmiş nano ölçekli paladyum katalizörün sentezi ve mizoroki-heck reaksiyonlarındaki uygulamaları
Synthesis of nanoscale palladium catalyst supported on microcapsules containing chitosan/MgAl layered double hydroxide and its applications in mizoroki-heck reactions
  1. Tez No: 812124
  2. Yazar: HURİ DİLRUBA BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, kitosan-MgAl tabakalı çift hidroksit içeren mikro kapsüller (kitosan-MgAl TÇH) üzerinde paladyum nanopartiküllerin biriktirilmesi ile sürdürülebilir, yeşil, oldukça etkili ve kolayca geri kazanılabilir özelliklere sahip heterojen katalizör sistemi geliştirilmiştir (Pd-kitosan-MgAl TÇH). Geliştirilen Pd-kitosan-MgAl TÇH nanokatalizörünün yapısı, FT-IR, FE-SEM, EDS, TEM ve XRD teknikleri ile aydınlatılmıştır. TEM analizleri Pd-kitosan-MgAl TÇH katalizörünün ortalama partikül boyutunun 6 nm olduğunu göstermiştir. Sentezlenen Pd-kitosan-MgAl TÇH nanokatalizörünün katalitik aktivitesi çapraz bağlama reaksiyonlarında heterojen katalizör olarak araştırılmıştır. Katalitik testler, Pd-kitosan-MgAl TÇH nanokatalizörünün, çeşitli aril halojenürler ile stiren arasındaki Mizoroki-Heck tepkimelerini %90-98 reaksiyon verimleri ile etkili bir şekilde katalizlediği göstermiştir. Ayrıca, heterojen doğası nedeniyle, Pd-kitosan-MgAl TÇH nanokatalizörü basit filtrasyonla reaksiyon ortamından geri kazanılmış ve performansında ve yüzey morfolojisinde önemli bir değişiklik olmaksızın birbirini takip eden 5 çalışmada yeniden kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a sustainable, green, highly effective, and easily recoverable heterogeneous catalyst system (Pd-chitosan-MgAl TCH) was developed by depositing palladium nanoparticles onto microcapsules containing chitosan-MgAl layered double hydroxides (chitosan-MgAl LDHs). The structure of the developed Pd-chitosan-MgAl TCH nanocatalyst was illuminated using FT-IR, FE-SEM, EDS, TEM, and XRD techniques. TEM analysis showed that the average particle size of the Pd-chitosan-MgAl TCH catalyst was 6 nm. The catalytic activity of the synthesized Pd-chitosan-MgAl TCH nanocatalyst was investigated as a heterogeneous catalyst in the Mizoroki-Heck cross-coupling reaction. Catalytic tests showed that the Pd-chitosan-MgAl TCH nanocatalyst effectively catalyzed the Mizoroki-Heck reactions between various aryl halides and styrene with reaction yields of 90-98%. Moreover, due to its heterogeneous nature, the Pd-chitosan-MgAl TCH nanocatalyst was successfully recovered from the reaction medium by simple filtration and reused in successive 5 runs with no significant change in its performance and surface morphology.