Yetişkinlerde cesaret dini yönelim, psikolojik dayanıklılık ve hayat memnuniyeti ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of courage, religious orientation, psychological resilience and life satisfaction in adults
- Tez No: 812164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerde cesaret, dini yönelim, psikolojik dayanıklılık ve hayat memnuniyeti arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Cesaret, zorlu olaylar karşısında kişiyi tehlikelere karşı koruyan ve bu olaylarla başa çıkma surecini kolaylaştıran bir erdemdir. Buradan hareketle içsel koruyucu bir güç olan cesaretin, kişinin dini inancından destek alarak psikolojik dayanıklılık sağladığı ve hayat memnuniyeti ile pozitif bir ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Bu ilişkiyi tespit etmek için yaşları 18-50 (X ̅=31) arasında değişen İstanbul ve Ankara illerinde yaşayan 549 gönüllü yetişkin kişilerden (189 Erkek, 360 Kadın) oluşan çalışma grubuna Cesaret Ölçeği (CÖ), Ahlaki Cesaret Ölçeği (ACÖ), Dini Yönelim Ölçeği (DYÖ), Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDY) ve Hayat Memnuniyeti Ölçeği (HMÖ) uygulanmıştır. Çalışmamızın bağımsız değişkenleri (cinsiyet, yaş, medeni durum, ekonomik gelir ve eğitim durumu) ile bağımlı değişkenleri (genel cesaret, ahlaki cesaret, dini yönelim, psikolojik dayanıklılık ve hayat memnuniyeti) arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla t-testi ve ANOVA analizleri ve bağımlı değişkenlerin birbirleriyle ilişkilerini ortaya koymak için Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yetişkinlerin cesaret, dini yönelim, psikolojik dayanıklılık ve hayat memnuniyeti puanlarının yüksek olduğu görülmektedir (X ̅=4.23, X ̅=3.92, X ̅=4.02, X ̅=3.29).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between courage, religious orientation, resilience and life satisfaction in adults. Courage is a virtue that protects a person against dangers in the face of difficult events and facilitates the process of coping with these events. From this point of view, it is thought that courage, which is an internal protective power, provides psychological resilience by getting support from one's religious belief and has a positive relationship with life satisfaction. In order to determine this relationship, a study group consisting of 549 adult volunteers (189 Males, 360 Females) living in the provinces of Istanbul and Ankara, aged between 18-50 (X ̅=31), Courage Scale (CO), Moral Courage Scale (ACO), Religious Orientation Scale (DES), Psychological Resilience Scale (PDY), and Life Satisfaction Scale (MSS) were applied. In order to determine the relationship between the independent variables (gender, age, marital status, economic income and educational status) and the dependent variables (general courage, moral courage, religious orientation, resilience and life satisfaction) of our study, t-test and ANOVA analyzes and Pearson Correlation analysis was performed to reveal the relationship between dependent variables. According to the results obtained, it is seen that the courage, religious orientation, psychological resilience and life satisfaction scores of adults are high (X ̅=4.23, X ̅=3.92, X ̅=4.02, X ̅=3.29).