Eğirdir gölü'nden Sander lucioperca'daki Eustrongylides excisus larvalarının (NEMATODA) DNA dizisi tabanlı olarak moleküler tanımlaması
DNA sequence based molecular identification of Eustrongylides excisus larvae (NEMATODA) in Sander lucioperca from Lake Eğirdir
  1. Tez No: 812222
  2. Yazar: KEVSER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, 3 Eustrongylides excisus örneğinden 18S rDNA ve 28S rDNA gen lokusuna ait 926-954 bp kısmi belirgin nükleotid dizileri özdeş olarak tanımlanmış ve GenBank'ta kayıt altına alınmıştır (OP480437-39). Eustrongylides excisus örneklerinin 18S rDNA gen dizilerindeki nükleotid değerleri tanımlanmıştır: % 26,94-27,26 A; %26,78-26,84 T; % 28,30-28,62 G; % 17,39-17,92 C. Pairwise comparison metodu ile elde edilen 18SrDNA dizi veri kümesi mesafe matrisine göre, bu çalışmada tanımlanan Eustrongylides excisus izolatları (OP480437-39) ile GenBank'ta kayıtlı Eustrongylides excisus izolatları (MK007967, MT415236, MK545494) arasında tam bir uyum görülmüştür (%0,0). Bu Eustrongylides excisus izolatları Maximum likelihood filogram analizinde aynı kümede toplanmıştır. İzolatların internal transkripsiyonlu ayırıcı (ITS) bölgesi 18S rDNA ve28S rDNA gen sekansı sonuçları, Eustrongylides excisus'un anatomik ve morfolojik özelliklerine göre tanımlanan taksonomik konumunu doğrulamıştır. Ayrıca, Eğirdir Gölü'ndeki Eustrongylides excisus türüne ait 3 örnek üzerinden 18S rDNA ve 28SrDNA gen dizileri ilk defa bu çalışmada tanımlanmış ve bu türe ait genetik özelliklerin belirlenmesi çalışmalarına katkı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 926-954 bp partially distinct nucleotide sequences belonging to the 18S rDNA and 28S rDNA gene locus from 3 Eustrongylides excisus samples were identified as identical and registered in GenBank (OP480437-39). Nucleotide values in 18S rDNA gene sequences of Eustrongylides excisus samples were defined: 26.94% 27.26 A; 26.78%-26.84% T; 28.30-28.62% G; 17.39-17.92% C. According to the 18S rDNA sequence dataset distance matrix obtained by the Pairwise comparison method, there was a complete agreement (0%) between the Eustrongylides excisus isolates identified in this study (OP480437-39) and the Eustrongylides excisus isolate registered in the GenBank (MK007967, MT415236, MK545494). The Eustrongylides excisus isolates were collected in the same cluster in Maximum likelihood filogram analysis. The internal transcribed spacer (ITS) region 18S rDNA-28S rDNA gene sequence results of the isolates confirmed the taxonomic position of Eustrongylides excisus, which was defined according to its anatomical and morphological features. More, 18S rDNA and 28S rDNA gene sequences were defined for the first time in this study on 3 samples of Eustrongylides excisus species in Lake Eğirdir, and contributions were made to the determination of genetic characteristics of the species.