Neutrosophic soft topolojik uzaylarda fonksiyonlar ve süreklilik
Functions and continuity on neutrosophic soft topological spaces
  1. Tez No: 812221
  2. Yazar: ELİF KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHA YASİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, neutrosophic soft fonksiyon, neutrosophic soft görüntü, neutrosophic soft ters görüntü, neutrosophic soft sürekli fonksiyon, neutrosophic soft açık fonksiyon, neutrosophic soft kapalı fonksiyon ve neutrosophic soft homeomorfizm kavramları yeniden tanımlanmış ve bu kavramlara ait temel teoremler ispatlanmıştır. Ayrıca bu konulara ait uygun örnekler verilmiştir. Sonrasında Covid-19 ve bazı diğer akciğer hastalıkları üzerine bir karar verme çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı mevcut hastalığı teşhis ettikten sonra en uygun tedaviye karar vermektir. Bunun için neutrosophic soft fonksiyon kavramının kullanıldığı bir algoritma tanıtılmış ve sayısal bir örnekle teorik olarak uygulaması yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of neutrosophic soft function, neutrosophic soft images, neutrosophic soft inverse images, neutrosophic soft continuous function, neutrosophic soft open function, neutrosophic soft closed function and neutrosophic soft homeomorphism have been redefined and, the basic theorems of these concepts have been proven. In addition, appropriate examples of these topics are given. Afterward, a decision-making study was conducted on Covid-19 and some other lung diseases. The aim of this study is to decide on the most appropriate treatment after diagnosing the existing disease. For this, an algorithm using the concept of neutrosophic soft function is introduced and theoretically applied with a numerical example.