Kimyasal hesaplama yöntemi kullanılarak pirimidin türevi bileşiklerin antikorozif özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the anticorrosive properties of pyrimidine derivative compounds using chemical calculation method
  1. Tez No: 812224
  2. Yazar: ÖMER GÜÇDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Metallerin veya alaşımların bulundukları ortamın etkisiyle bir elektrokimyasal reaksiyon sonucu fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerini kaybetmesi sonucu oluşan korozyon, dünya sanayisinde önemli bir ekonomik kayıptır Metallerin veya alaşımların korozyonunu önlemek için; absorban özelliklere sahip bazı kimyasalların etkisi sayesinde korozyon kontrol edilebilir. Bu kimyasallar, yalnız elektron çiftleri ve π-elektron içeren gruplardan seçilir. Bu çalışmada, pirimidin türevlerinin (Homo, Lumo, Mep, enerji aralığı (ΔE), dipol momenti (μ), iyonlaşma potansiyeli (I), elektronların elektronik afinite (A), kimyasal sertlik ve yumuşaklık (S), açısından incelenmiştir Genel elektrofilik indeks (ω), iletilen elektron fraksiyon indeksi (ΔN) ve geri kazanım karakteristiği (ΔEback-donation) hesaplama yöntemleri ile kuantum kimyası hesaplamaları ve buna göre seçilen bileşikler, yüzey demirleri üzerinde kuantum kimyası hesaplamaları ile analiz edilmiş ve yöntemlerle korozyon önleyici etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corrosion, which occurs as a result of metals or alloys losing their physical, chemical and mechanical properties as a result of an electrochemical reaction under the influence of their environment, is an important economic loss in the world industry. To prevent corrosion of metals or alloys; Corrosion can be controlled by the action of some chemicals with adsorbent properties. These chemicals are selected from lone electron pairs and π-electron containing groups. In this study, pyrimidine derivatives (Homo, Lumo, Mep, energy gap (ΔE), dipole moment (μ), ionization potential (I), electronic affinity of electrons (A), chemical hardness and softness (S)) were investigated. General electrophilic index (ω), conducted electron fraction index (ΔN) and recovery characteristic (ΔEback-donation) calculation methods, and the selected compounds were analyzed with quantum chemistry calculations on the surface irons and their anti-corrosion effects were investigated by methods.