Effect of melatonin on leek seedlings under low temperature conditions
Düşük sıcaklık koşullarında pırasa fidelerine melatoninin etkisi
  1. Tez No: 812229
  2. Yazar: ABBAS HUSSEIN HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH HANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bitki verimini ve kalitesini etkileyen önemli bir abiyotik stres faktörü de soğuk stresidir. Yetiştiriciliğinde fide dönemi sonbahar ve kış aylarına denk gelen pırasa, soğuk stresinden büyük ölçüde etkilenen bir bitkidir. Bu tez çalışmasının temel amacı, melatonin uygulamasının soğuk stresi sırasında pırasanın bazı morfolojik ve fizyolojik özellikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. İdeal koşullar altında yetiştirilen pırasa fidelerinin 45. ve 60. günlerinde 0, 1, 2, 4 ve 8 µM dozlarında melatonin püskürtülmüştür. Fidelerde 74. günde ilk morfolojik ölçümler yapılmış ve ertesi gün 0, 2, 4, 6 ve 24 saat boyunca 0°C soğuk stresi uygulanmıştır. 76. günde ise antioksidan kapasite, toplam fenolik madde, toplam flavonoid içeriği ve toplam çözünür protein içeriği de dahil olmak üzere ilk biyokimyasal analizler için örnekler alınmıştır. Ardından bitkiler tekrar ideal koşullara konulmuş ve üç hafta sonra morfolojik ve biyokimyasal analizler yinelenmiştir. İki değerlendirmenin sonuçları karşılaştırılarak, bu süre içerisinde meydana gelen değişikler ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, 4 ve 8 µM melatonin uygulamaları bitkinin morfolojik özelliklerini soğuğun olumsuz etkilerinden korumuştur. 1 ve 2 µM melatonin uygulamalarının biyokimyasal bileşenler üzerinde daha büyük etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Tezin bulgularına dayanarak, melatonin uygulamasının soğuk stresinin pırasa üzerindeki olumsuz etkilerine karşı iyileştirici bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
An important abiotic stress factor affecting plant yield and quality is cold stress. Leek, whose seedling period coincides with the fall and winter months, is a plant whose cultivation is greatly affected by cold stress. The main objective of this thesis was to investigate the effect of melatonin treatment on some morphological and physiological traits of leeks during cold stress. Leek seedlings grown under optimum conditions were sprayed with melatonin at doses of 0, 1, 2, 4, and 8 µM on days 45 and 60. On day 74, the first morphological measurements were made and the following day, 0°C cold stress was applied for 0, 2, 4, 6, and 24 hours. On day 76, samples were taken for initial biochemical studies, including antioxidant capacity, total phenolic matter, total flavonoid content, and total soluble protein content. The plants were then returned to optimum conditions and morphological biochemical analyses were repeated three weeks later. The results of the two evaluations were compared and the changes that occurred during this period were revealed. According to the results obtained, 4 and 8 µM melatonin treatments protected the morphological characteristics of the plant from the effects of cold. 1 and 2 µM melatonin treatments were found to have greater effects on biochemical components. Based on the findings of this thesis, it is concluded that melatonin application has a curative effect against the negative effects of cold stress on leek.