Organize sanayi bölgelerinde acil durum planı hazırlama kriterlerinin belirlenmesi
Determination of emergency action plan preperation criteria for industrial zones
- Tez No: 812230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Mühendislik Bilimleri, İlk ve Acil Yardım, Accidents, Engineering Sciences, Emergency and First Aid
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de; bulunduğu coğrafi konum, jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri, bulunduğu iklim kuşağı gibi farklı etkenler nedeni ile tarih boyunca birçok afet meydana gelmiştir. Meydana gelen bu afetlerden kaynaklanan çok ciddi can ve mal kayıpları oluşmuştur. Afetler dışında sanayi tesislerinde endüstriyel kazalar sonucu meydana gelen patlama, yangın ve kimyasal yayılım sanayi tesisi ve çevre tesisler için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Afet ve acil durumlardan korunmak için ülkemizde yeni ve modern yönetim sistemlerine dayalı bir afet yönetim biçimi ortaya konulmuştur. Ayrıca birçok il genelinde yerel yönetimler tarafından özelleşmiş çalışmalar yapılarak afetlere karşı önlem alınmaya başlanmıştır; ancak çalışmalar incelendiğinde alınan önlemlerin yerleşim alanları için olduğu görülmüştür. Organize Sanayi Bölgeleri; çeşitli çevre sorunlarının önüne geçmek ve daha planlı sanayileşmenin sağlanabilmesi için oluşturulmuş yapılardır. Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği'nde; OSB'lerin bulundukları coğrafi konum ve fabrikalarının sektörel yapısına göre yangın ve afet durumları gibi acil müdahale gerektiren durumlar için yönergeler hazırlamaları gerektiği belirtilmiştir. Bu çalışmada amaçlanan İstanbul Tuzla'da bulunan bir organize sanayi bölgesi içinde meydana gelebilecek acil durum ve afetlerin önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasıdır. Bu çalışmada bir organize sanayi bölgesinde afet ve acil durumlar kapsamında meydana gelebilecek olayların değerlendirilmesi, zarar azaltma kapsamında önceden alınması gereken tedbirlerin saptanması ve acil durum müdahale kriterlerinin oluşturulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
In Turkey, many disasters have occurred throughout history due to different factors such as geographical location, geological and geomorphological features and climate zone. These disasters have caused serious loss of life and property. Apart from disasters; explosions, fires and chemical spills that occur as a result of industrial accidents in industrial facilities have very dangerous consequences for the industrial facility and surrounding facilities. In order to protect against disasters and emergencies, a disaster management style based on new and modern management systems has been introduced in our country. In addition, local governments in many provinces have started to take measures against disasters by conducting specialized studies; however, when the studies are examined, it is seen that the measures taken are for residential areas. Organized Industrial Zones are structures created to prevent various environmental problems and to ensure more planned industrialization. In the Regulation on the Implementation of Organized Industrial Zones; it is stated that OIZs should prepare guidelines for situations requiring emergency response such as fire and disaster situations according to their geographical location and the sectoral structure of their factories. The aim of this study is to carry out the necessary studies for the prevention of emergencies and disasters that may occur in an organized industrial zone in Tuzla, Istanbul. In this study, it is aimed to evaluate the events that may occur within the scope of disasters and emergencies in an organized industrial zone, to determine the measures to be taken in advance within the scope of mitigation and to establish emergency response criteria.