Konya ilinde ayaktan tedavi gören geriatrik hastaların potansiyel ilaç - ilaç etkileşimlerinin prospektif olarak incelenmesi
A prospective investigation of potential DRUG-DRUG interactions of geriatric patients treated in Konya province
  1. Tez No: 812296
  2. Yazar: ZEYNEP AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, 65 yaş üstü hastaların reçetelerinde bulunan ilaç etkileşimlerinin eczacı tarafından tespit edilmesiyle, tedavide istenmeyen etkilerin en aza indirilmesi, tedavi düzeninin sağlanması, klinik eczacının rolünün öneminin tespit edilmesidir. Bu tez çalışmasında Cemre Eczanesi'nde (Konya) ayaktan tedavi amacıyla reçeteleri karşılanan 65 yaş üstü hastalara ait 110 reçetenin etkileşimleri Medscape ve Lexicomp veritabanları ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 15.0 programı kullanılmıştır. Bağımsız gruplarda oranlar Ki Kare Testi ile bağımlı grupta oranların karşılaştırması ise Mc Nemar testi ile yapılmıştır. Reçeteleri incelenen hastaların 61'i erkek, 49'u ise kadın hastadır. Lexicomp veri tabanı ile yapılan analizlerde reçetelerin % 60,91'inde etkileşim testip edilmiştir. Bu etkileşimlerin %52,73'ü C sınıfı etkileşim olup tedavide kullanılan ajanların anlamlı olarak birbiriyle etkileşime gireceği ancak yararı daha fazla öngörülen bu tedavi planında potansiyel olumsuz etkileri için takip edilmesi gerektiği değerlendirilmiştir. Tedavi modifikasyonunun düşünülmesi gereken D sınıfı etkileşim oranı % 8,18, kombinasyondan kaçınılması gereken X sınıfı etkileşim oranı %5,45 herhangi bir müdahale gerektirmeyen B sınıfı etkileşim oranı ise %10,91'dir. Duplication terapy oranı ise %9,1'dir. Medscape veri tabanı ile yapılan analizde ise reçetelerin %60'ında etkileşim tespit edilmiştir. Ciddi alternatif ilaç kullanımını gerektiren etkileşim oranı %12,73, yakından izlemeyi gerektiren etkileşim oranı %57,27 minor etkileşim oranı ise %27,27 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucu Medscape ve Lexicomp veri tabanlarının ilaç-ilaç etkileşimi tespit etme konusundaki uyumu, mevcut sağlık sistemine entegre edilecek klinik eczacının, reçetelerdeki hataların giderilmesindeki ve hasta sağlığının korunmasındaki önemi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the importance of the pharmacist's role in minimizing the undesirable effects of the treatment and ensuring the treatment order by determining the drug interactions in the prescriptions of patients over 65 years of age by the clinical pharmacist. In this thesis, the interactions of 110 prescriptions of patients over 65 years of age, whose prescriptions were met for outpatient treatment at Cemre Pharmacy (Konya), were analyzed with medscape and lexicomp databases. SPSS 15.0 program was used for statistical analysis of the obtained data. The rates in the independent groups were compared with the Chi-Square Test, and the rates in the dependent group were compared with the Mc Nemar test. Of the patients whose prescriptions were examined, 61 were male, and 49 were female. In the analyzes made with the Lexicomp database, the interaction was tested in 60.91% of the prescriptions. 52.73% of these interactions are class C interactions, and it has been evaluated that the agents used in the treatment will interact with each other significantly, but it should be followed for potential negative effects in this treatment plan, whose benefit is more predicted. The rate of class D interaction, where treatment modification should be considered, is 8,18 %, the rate of class X interaction, which should be avoided, is 5.45%, and the rate of class B interaction, which does not require any intervention, is 10.91%. The duplication therapy rate is 9.1%. In the analysis made with the Medscape database, the interaction was detected in 60% of the prescriptions. The interaction rate requiring serious alternative drug use was 12.73%, the interaction rate requiring close monitoring was 57.27%, and the minor interaction rate was 27.27%. As a result of the analysis demonstrated the compatibility of Medscape and Lexicomp databases in detecting drug-drug interactions and the importance of the clinical pharmacist being integrated into the existing health system in eliminating errors in prescriptions and protecting the patient's health.