Dijitalleşme bağlamında sosyal medyanın yargısal denetimine yönelik uluslararası eğilimler
International trends to judicial supervision of social media in the context of digitalization
- Tez No: 812297
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYDA ILGAZ BÜYÜKBAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışma, dijital medyanın çatısı halini alan sosyal medya platformlarının hukuksal boyutunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sosyal medya platformlarının kullanım şekli, kullanıcı profili, sahiplik ve yasal mevzuat açısından durumları günümüz itibariyle ivedilikle irdelenmektedir. Küreselleşme ve hukuksal düzenlemelerin ülkelerin yapısal özellikleri itibariyle değişen yapısı; kişilik hakkı ihlali başta olmak üzere pek çok olumsuzluğu gündeme getirirken haber alma ve ifade özgürlüğü konusu ile ihlallerin üretilen içeriklere etkisi tartışılan önemli başlıklar olmaktadır. Bu bağlamda“haber alma hakkı”ve“kişilik hakkı”konularının muhakemesi önem taşımaktadır. İlgili çalışma, bu konularda yapılan araştırmalar neticesinde kategorize edilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde yönetim biçimleri itibariyle devlet ve medya ilişkileri anlatılarak medyanın ekonomi politik anlamda karşılaştırması, uygulanan yönetim biçimleri ile aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde dijital medya ve geleneksel medya arasındaki farklar tespit edilerek sosyal medyanın özellikleri ve genel olarak medya içerisindeki gücü ortaya konmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde sosyal medyanın denetlenmesi hususu ele alınmıştır. Uluslararası çerçevede seçilen ABD, AB, Rusya, Çin, İran ve Hindistan uygulamaları ile sosyal medya konusunda yapılan hukuksal düzenlemeler anlatılmıştır. Yine çalışmanın bu bölümünde Türkiye'nin sosyal medyaya bakışı, mevcut ve geleceğe yönelik yaklaşımı ve yasalar tespit edilerek çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada uluslararası hukuk araştırmalarında kullanılan“olanı ele alan”tasvir etme,“olması gerekeni ortaya koyan”normatif ve“hukuk-iktidar ilişkisini ortaya koyan”eleştirel yaklaşımdan hareket edilmiş; sistematik konu perspektifinden hareket edilerek olaylar arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to analyze the legal dimension of social media platforms, which have become the framework of digital media. As of today, the status of social media platforms in terms of usage, user profile, ownership and legal regulations are urgently examined. The changing structure of globalization and legal regulations in terms of the structural features of the countries; While bringing many negativities, especially the right of personality, to the agenda, the issue of freedom of information and expression and the effect of violations on the produced content are the important topics discussed. In this context, the judgment of the“right to receive information”and“personal right”matters. The related study has been categorized as a result of research on these subjects. In the first part of the study, which consists of three parts, state and media relations are explained in terms of management styles; The comparison of the media in terms of economy and politics has been conveyed with the applied management styles. In the second part of the study, the differences between digital media and traditional media were determined; The characteristics of social media and its power in the media in general have been revealed. In the third part of the study, the issue of controlling social media is discussed. The applications of USA, EU, Russia, China, Iran and India selected in the international framework and the legal regulations on social media are explained. Again, in this part of the study, Turkey's view of social media, its current and future-oriented approach and laws were determined and the study was completed. In the study, it was started from the descriptive, normative approach that“describes what is”used in international law studies, and the critical approach that“reveals the relationship between law and power”. In the study, which used descriptive method, it was aimed to reveal the relationships between the events by moving from the perspective of the systematic subject.