Ayaktan tedavi gören pediatrik hastalarda potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin prospektif olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi
Prospective examination and evaluation of potential DRUG-DRUG interactions in outpatient pediatric patients
  1. Tez No: 812298
  2. Yazar: MERVE ÇERŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pediatrik ilaç etkileşimleri, her geçen gün daha fazla önem arz etmektedir. Pediatrik hastalardaki farmakokinetik ve farmakodinamik değişiklikler nedeniyle ilaçların etkilerinde beklenmeyen sonuçlar olabilir. Pediatrik tedavide polifarmasi ve polifarmasinin sonucu olarak ilaç-ilaç etkileşimleri ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Pediatrik hastalarda klinik araştırma zorlukları ve kısıtlılıkları nedeniyle ilaç-ilaç etkileşimleriyle ilgili yeterli sayıda çalışma yoktur. İlaç-ilaç etkileşimleri çoğu zaman önlenebilir hatalardır. Akılcı ilaç kullanımı ilkelerine uyum bu hataları önlemenin en etkili yoludur. Çalışmamız prospektif bir çalışma olup; ayaktan tedavi gören hastalarda potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamız 1 Aralık 2021–1 Mayıs 2022 tarihleri arasında Konya ili Selçuklu ilçesi Merve Çerşil Eczanesine başvuran 0-15 yaş aralığındaki ayaktan pediatrik reçetelerindeki ilaçları etkileşim yönünden Lexicomp ve Medscape veri tabanlarında incelemiştir. Çalışmaya topikal ilaçlar ve elektrolitler dahil edilmemiştir. Çalışmada toplam 687 reçete incelenmiş; ortalama yaş değeri 6,8; Medscape etkileşim oranı %26,6 ve Lexicomp etkileşim oranı %15,28 olarak hesaplanmıştır. Pediatrik reçetelerde görülen bu etkileşimlerin önlenebilmesi için tüm paydaşlara yönelik akılcı ilaç etkileşimleri eğitimleri verilmeli, eczacıların daha ön planda görev alması sağlanmalı, hekim ve eczacı iş birliği kuvvetlendirilmeli ve pratik kullanıma uygun veri tabanları hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pediatric drug interactions are becoming more and more important every day. Due to pharmacokinetic and pharmacodynamic changes in pediatric patients, there may be unexpected results in the effects of drugs. In pediatric treatment, drug-drug interactions are often encountered as a result of polypharmacy and polypharmacy. There are not enough studies on drug-drug interactions in pediatric patients due to clinical trial challenges and limitations. Drug-drug interactions are often avoidable errors. Adherence to the principles of rational drug use is the most effective way to prevent these errors. Our study is a prospective study; it aims to examine potential drug-drug interactions in outpatient patients. Our study examined the drugs in outpatient pediatric prescriptions in the 0-15 age group who applied to Merve Çerşil Pharmacy in Konya province Selçuklu district between 1 December 2021 and 1 May 2022 in terms of interaction in Lexicomp and Medscape databases. Topical drugs and electrolytes were not included in the study. In the study, a total of 687 prescriptions were examined; mean age is 6.8; Medscape interaction rate was calculated as 26.6% and Lexicomp interaction rate as 15.28%. In order to prevent these interactions seen in pediatric prescriptions, rational drug interactions training should be given to all stakeholders, pharmacists should be more prominent, physician and pharmacist cooperation should be strengthened and databases suitable for practical use should be prepared.