Explaining multireligious nationalism: The cases of Albania and Egypt
Çok dinli milliyetçiliği açıklamak: Arnavutluk ve Mısır vakaları
  1. Tez No: 812301
  2. Yazar: MEHMET YASİN BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Reform hareketleri ile milliyetçiliğin yükselişi arasındaki yakın ilişki birçok akademisyen tarafından vurgulanıyor olsa da, din ve milliyetçilik arasındaki ilişki nadiren çalışılmaktadır. Ulus-devletlerin ortaya çıkışında dini temelli sınırlar, bu yapıların her zaman arzuladığı ulusal homojenliği yakalamanın temel belirleyicilerinden biri olmuştur. İngiltere, Fransa ve İspanya gibi ilk ulus-devletlerin tamamı dini homojenliğin sağlanmasının ardından ulus olarak ortaya çıkabilmiştir. Bu nedenle, dini açıdan homojen milliyetçilik örnekleri bulmak kolay olsa da, çok dinli milliyetçilikler oldukça nadirdir ve akademik çalışmalarda daha fazla yer bulmalıdır. Bu tür örnekler, milliyetçilik ve din arasındaki karmaşık ilişkiyi karşılaştırmak, test etmek ve nihayetinde anlamlandırmak için önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu tezde, Arnavut ve Mısır milliyetçiliklerinin, bünyelerinde mevcut olan farklı dini aidiyetleri ulus-devlet içinde barındırabilme zorluğunun üstesinden geldikleri iddia edilmektedir. Bu çalışmada, ulus içinde farklı dini grupların varlığı, dine dayalı dışlayıcı uygulamaların reddi ve bu farklı dinden insanların tanınarak ulus devlet sistemi içerisine dahil edilmesi üzere üç farklı ve bir araya geldiklerinde yeterli koşulu içeren çok dinli milliyetçilik kavramını formüle ettikten sonra; Arnavut ve Mısır çok dinli milliyetçiliklerinin nedensel arka planı analiz edilmektedir. Her iki milliyetçilik örneğinde de Hristiyan azınlıkların çabası ve Protestan misyonerlerin desteğiyle Arnavutça ve Arapçanın modern yazılı diller olarak ortaya çıktığı savunulmaktadır. Dildeki bu canlanma ile azınlık elitler milliyetçi fikirlerini ifade edebilecekleri bir imkan bulmuş ve Müslüman elitler de bu milliyetçi uyanışa destek vermeye başlamıştır. İlaveten, Arnavutluk örneğinde diğer Balkan devletlerinden gelen dış tehditler, Mısır örneğinde ise İngiliz işgalinin, farklı dini gruplardan elitlerin bir araya gelmesinde önemli nedenler olduğu iddia edilmektedir. Netice itibariyle, milliyetçilik kavramı her iki toplum için farklı dinden paydaşları içine dahil edecek şekilde genişlemiş ve her iki milliyetçilik de çok dinli milliyetçiliklerin nadir örnekleri arasında yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Even though the close relationship between the Reformation in Europe and the rise of nationalism is underlined by many scholars, contemporary dynamics between religion and nationalism are rarely remembered. The religiously exclusionary procedures for the nation-state formation have been one of the main apparatuses to succeed in national homogeneity, which is always desired by nation-states. The early nation-states such as England, France, and Spain all rose upon religious homogeneity. Therefore, while it is easy to find religiously homogenous nationalism examples, multireligious nationalisms are strictly rare and require more attention. Such cases provide us with an invaluable opportunity to compare, test, and ultimately understand the complicated relationship between nationalism and religion. In this thesis, I argue that Albanian and Egyptian nationalisms successfully addressed the challenge of accommodating different religious affiliations within their populations, thus becoming rare examples of multireligious nationalism. After formulating the concept of multireligious nationalism, which entails three necessary and jointly sufficient conditions, namely, the presence of diverse religious groups within the nation, the rejection of exclusionary practices based on religion, and the recognition and inclusion of diverse religious groups; the causal background of Albanian and Egyptian multireligious nationalisms is analyzed. I argue that the efforts of Christian minorities within both societies, along with Protestant missions, contributed to the revival of Albanian and Arabic as literary languages. This revival provided a platform for minority elites to express their nationalist ideas, which were reciprocated by Muslim elites. Subsequently, external threats from other Balkan states in the case of Albania, and the British invasion of Egypt, led to the unification of elites from diverse religious groups in both contexts. Consequently, the concept of nationalism expanded to encompass diverse religions within both societies.