4-izonitrosokloroasetofenon ile 2-aminopridin reaksiyonu sonucu yeni oksim ve komplekslerinin sentezi
Synthesis of a new ligand and its complexes formed by the reaction of 4-isonitrosochloroacetophenone with 2-aminopyridine
- Tez No: 812318
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada 4- izonitrosokloroasetofenon kullanılarak,literatürde bulunmayan iki dişli oksim türevi ligand elde edildi. Bu ligandlara Ni (II) ve Cu (II)metal tuzu eklenerek, 2 adet yeni kompleks sentezlendi. Sentezlenen ligand ve kompleksler,13C-NMR,1H-NMR,FT-IR, LC-MS ve TG-DTA, ile karakterize edildi.Bulunan deneysel veriler, teorik veriler ilekarşılaştırılmıştır. Bunlara ilavetenligantın Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT)'ye bağlı ab-initiohesaplamaları,6-31G(d,p) baz seti kullanılarak, moleküler özellikleri aydınlatılmıştır. Potansiyel enerji dağılımı (PED) bazında titreşim mod periyotları belirlenmiştir. Deneysel yapı parametreleri ile teorik veriler karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Oksim, Bakır kompleksi, Homonükleer kompleksler
Özet (Çeviri)
In this study, a bidentate oxime derivative ligand, which is not available in the literature, was obtained by using 4-isonitrosochloroacetophenone. Two new complexes were synthesized by adding Ni(II) and Cu(II) metal salts to these ligands. The synthesized ligand and complexes were characterized by 13C-NMR, 1H-NMR, FT-IR, LC-MS and TG-DTA. Experimental data were found to be in good agreement with the theoretical data. In addition, ab-initio calculations of ligand based on Density Functional Theory (DFT) and molecular properties were elucidated using the 6-31G(d,p) base set. Vibration mode periods are determined on the basis of potential energy distribution (PED). When the experimental structure parameters were compared with the theoretical data, it was determined that they were compatible. KEYWORDS: Oxime, Copper complexes, Homonuclear complex