Türkiye Futbol Federasyonu'nun hukuki statüsü
Legal status of Turkish Football Federation
  1. Tez No: 81234
  2. Yazar: NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
76 ÖZET Futbol Dünya'mn en popüler sporlarından bir tanesidir.Bu yüzden futbolun organize ve kontrol edilmesi çok önemlidir.Her ülkenin futbol maçlarını ve yasal düzenlemelerini kontrol eden kuruluşları vardır. Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'deki futbol ligini düzenlemek maksadıyla kurulmuştur 1923 yılında kurulmuştur. Geçen yıllar boyunca, Federasyonun hukuki yapısmda bazı değişiklikler olmuştur. Şimdi Federasyon, futbol kamu hizmeti alanında faaliyet gösteren bir hizmet yerinden yönetim kuruluşudur.Özerkliğe sahiptir ve tüzel kişiliği vardır.Aynca özel hukukun düzenleme alanındadır. Kimi yazarlara göre Federasyon bir Bağımsız İdari Otoritedir.Biz bu fikre karşıyız, kanaatimizce Federasyon bir Bağımsız İdari Otorite değil, bir Hizmet Yerinden Yönetim Kuruluşudur. Çünkü Türk Anayasal sistemi, bu tür kuruluşların bulunmasına izin vermez.Türkiye'de Bağımsız İdari Otorite kurmak mümkün değildir. Ayrıca Federasyon, bir Bağımsız İdari Otoritede olması gereken özelliklere de sahip değildir. Önem verdiğimiz bir nokta ise, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kumludur.Kanaatimizce burada bir Anayasaya aykırılık söz konusudur çünkü Kurulun kararlan yargısal denetimden geçirilememektedir. Sebebi ise yargısal denetim yolunun kanunla kapatılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Football is one of the most popular sport in the world.Because of this, it is very important to organise and control this game.All of the countries have an association which executes the football games and the legal programs. In Turkey, Turkish Football Association was established in 1923 in order to control the league of Turkish football.By the passing years Association lived some changes in its legal form.Now it is a Functionally Decentralized Organisation in football public service.lt is autonomous and a legal person.Also the Association is in private law area. Some autors supports that Turkish Football Association is a Non Govermental Organisation. We are against this idea. According to us, the Association is not a Non Govermental Organisation, it is a Functionally Decentralized Organisation.Because Turkish Constitutional system does not allow these institutions.In Turkey it is impossible to establish a Non Govermental Organisation. Also the Association does not have the features that a Non Govermental Organisation must have. The point that we give importance is the Board of Arbitrary in Turkish Football Association. In out opinion there is an illegality agains to Constitution because acts that are given by this Board are can not be bring to judicial control. Because the judicial control of this Board's acts are closed by statute.