Profesyonel futbolcu sözleşmesinde ücret
Wages in professional football player contracts
- Tez No: 769059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Futbol, ülkemizde ve dünyada en çok takip edilen spor dalıdır. Futbolun geniş kitlelerce takip edilmesi sayesinde futbol ekonomisi bir hayli büyümüş, profesyonel futbolcular da özellikle Bosman Kararı'ndan sonra büyüyen bu futbol ekonomisi sayesinde aldıkları yüksek ücretlerle faydalanmışlardır. Profesyonel futbolcular ile kulüpler arasında akdedilen profesyonel futbolcu sözleşmesi diğer iş görme sözleşmelerinden farklı olarak bağımlılık ilişkisi barındırması ve sonuç vadetmemesi nedeniyle hizmet sözleşmesi niteliğindedir. Dolayısıyla profesyonel futbolcular da işçi olup ücret karşılığında iş gören kişilerdir. Fakat diğer işçilere kıyasla çok yüksek ücret karşılığında çalışmaları sebebiyle profesyonel futbolcuların da işçi oldukları göz ardı edilmektedir. Çalışma işçi statüsündeki profesyonel futbolcuların ücret alacağı hakkında detaylı bilgi verilmesini amaçlamaktadır. Türkiye Futbol Federasyonu, ülkemizde ve dünyada en çok takip edilen spor dalı olan futbolun ülkemizdeki tek yetkili organdır. Türkiye Futbol Federasyonu'nun hazırlamış olduğu Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı başta olmak üzere düzenleyici hükümler işbu çalışmanın konusu olan profesyonel futbolcu sözleşmesinde ücret hususunda özel hüküm olmaları nedeniyle önemlidir. Dolayısıyla TFF ve profesyonel futbolcu arasındaki ilişki konunun iyi anlaşılabilmesi için çalışmanın birinci bölümünde ele alınmıştır. Çalışmada spor hukuku alanında yazılmış ve konuyla ilgili olan her eser kullanılmaya çalışılmıştır. Çalışmada mümkün olduğunca fazla sayıda TFF Tahkim, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, Yargıtay, CAS ve DRC kararlarına atıf yapılarak konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Ayrıca futbol dünyasından konuyla alakalı somut olaylara da fazlaca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Football is the most followed sport in Turkey and the World. The football economy has grown considerably due to the fact that football is followed by large masses. Professional football players also benefited from the high wages they received, especially after the Bosman Decision, due to this growing football economy. Unlike other employment contracts, professional football player contracts are in the nature of a employment contract because they contain a dependency relationship and do not commit a result. Therefore, professional football players are also workers who work for a wage. However, it is ignored that proffessional football players are workers because they earn much higher wages than other workers. The study aims to provide information about the remuneration of professional football players with worker status. Regulations on the Status and Transfer of Professional Football Players which is prepared by Turkish Football Federation is essential because they are special law terms in the proffessional football players' contracts, which is the subject of this study. Therefore, the legal relationship between TFF and proffessional football players is discussed in the study's first part to understand the issue better. In this study, every academic work written in the field of sports law and related to the subject has been tried to be examined. Furthermore, this study aims to better understand the issue by referring to as many TFF Arbitration, UÇK, Supreme Court, CAS and DRC decisions as possible. In addition, concrete events related to the subject from the football world are also included.