Explaining pro-environmental behavior by attitudinal orientations, environmental justice beliefs and environmental concern
Çevreci davranışın tutumsal örüntüler, çevresel adalet inancı ve çevresel endişe ile açıklanması
  1. Tez No: 812362
  2. Yazar: ECE CEREN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN SAYILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan eylemi, iklim değişikliğine eşlik eden ekolojik bozulmanın birincil nedeni olarak gösterilmektedir. İklim değişikliğini durdurmak için bireylerin harekete geçmesi gerekmektedir. Çevreci davranışın altında yatan mekanizmaların tanımlanması, bu davranışın artması için çok önemlidir. Bu çalışma bireylerin çevre hakkındaki inançlarının yanı sıra genel tutumsal yönelimlerinin çevreci davranış üzerinde bir rolü olabileceğini varsayarak, bu tez tutumsal yönelimlerin, yani (sağ kanat yetkecilik, sosyal baskınlık yönelimi ve ekolojik baskınlık yönelimi) etkilerini test etmektedir. Sonuçlar, ilk olarak, ekolojik baskınlık yöneliminin sağ kanat yetkecilik, sosyal baskınlık yönelimi ve çevreci davranış arasında negatif bir ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. İkinci olarak, çevresel kaygı, sağcı kanat yetkecilik ile çevreci davranış arasında pozitif bir ilişkiye aracılık ederken, sosyal baskınlık yönelimi ile çevreci davranış arasında negatif bir ilişkiye aracılık etmektedir. Son olarak, çevresel adalet inancı, sağ kanat yetkecilik, sosyal baskınlık yönelimi ve çevreci davranış arasındaki bağlantılara aracılık etmekte başarısız olmaktadır. Sonuç ve olası çıkarımlar ilgili literatürde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human action is indicated as the primary cause of ecological degradation accompanying climate change. To stop climate change, individuals must act. Defining the underlying mechanisms behind pro-environmental behavior is crucial to increase these actions. Assuming that individuals' general attitudinal orientations, as well as their beliefs about the environment, might have a role in the backdrop of pro-environmental behavior, this thesis tests the effects of attitudinal orientations i.e., (right wing authoritarianism, social dominance orientation, and ecological dominance orientation), environmental justice beliefs, and environmental concern on pro-environmental behavior. Results indicate that, firstly, ecological dominance orientation mediates a negative relationship between right wing authoritarianism, social dominance orientation, and pro-environmental behavior. Secondly, environmental concern, mediates a positive relationship between right wing authoritarianism and pro-environmental behavior whereas it mediates a negative relationship between social dominance orientation and pro-environmental behavior. Lastly, environmental justice belief fails to mediate the links between right wing authoritarianism, social dominance orientation, and pro-environmental behavior. The results and possible implications are discussed within the relevant literature.