Dadaizmin modern sanat müzelerindeki sergileme yöntemlerine etkisi
The impact of dadaism on display methods in modern art museums
- Tez No: 812397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Museology, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Dadaizmin modern sanat müzelerindeki sergileme yöntemlerine etkisi küratöryel ve ziyaretçi yaklaşımı dahil çeşitli alanlarda gerçekleşmiştir. Bu çalışmada Dadaizm ve sonrasındaki dönem ele alınmış, sergileme tasarımına olan etkileri incelenmiştir. Dadaizm'in sanata yapımına dahil ettiği performans sanatı, fotomontaj ve readymade gibi yenilikler sergileme tekniklerinde yeni arayışlara neden olmuştur. Sergileme yöntemleri, sanat eserlerinin üretildikleri dönemlere ve yapım tekniklerine göre yüzyıllar içerisinde farklılık göstermiştir. Dadaistler için sergiler izleyiciler ile etkileşime geçmenin en ideal yolu olmuş, her birinin karakteri benzersiz olsa da Dada sergileri genellikle benzer şekilde işlev görmüştür. Dadaistlerin bulduğu çözümler kendilerinden sonra gelen sanatçıları, tasarımcıları ve küratörleri etkilemiştir. Modern sanat müzelerinin yükselişe geçtiği bu dönemde dadaistlerin sergilemede kullandıkları temel noktalar müzeler için de etkili olmuştur. Bu tez kapsamında, Dadaizm ve dadaistlerin gerçekleştirdiği sergiler ele alınmıştır. Aynı zamanda, modern sanat müzelerinin ve sergileme tekniklerinin gelişim süreçleri ve tarihçeleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of Dadaism on display methods in modern art museums has manifested in various areas, including curatorial and visitor approaches. This study has focused on the period following Dadaism and examined its impacts on exhibition design. The innovations Dadaism incorporated into art creation, such as performance art, photomontage, and readymade, have led to new explorations in exhibition techniques. Exhibition methods have varied over the centuries according to the periods in which artworks were produced and their production techniques. For Dadaists, exhibitions have been the ideal way to interact with viewers, and while each Dada exhibition has a unique character, they generally function in a similar manner. The solutions found by the Dadaists have influenced subsequent artists, designers, and curators. During this period when modern art museums began to rise, the key points used by Dadaists in exhibitions have also been effective for museums. Within the scope of this thesis, Dadaism and the exhibitions realized by Dadaists have been discussed. Simultaneously, modern art museums' development processes and histories and exhibition techniques have also been examined.