Türkiye'de kadın ve çevre
Women and environmental problems in Turkey
  1. Tez No: 81241
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu çalışma, dünyada ve ülkemizde çevreyi, çevre sorunlarını tanımak ve doğal dengeyi korumak amacıyla, gerçekleştirilen faaliyetlerde kadınların, kadın kuruluşlarının ve kadın hareketlerinin ne kadar etkili olduğu ya da olması gerektiğini irdelemeye yöneliktir. Tez, giriş ve sonuç bölümü dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, toplumlarda kadına atfedilen rollerin zaman içerisindeki evrimi, kadın hareketinin oluşumunu hazırlayan sosyo ekonomik koşullar, hareketin geçirdiği aşamalar incelenerek, konuyla ilgili uluslararası konferanslara değinilmiştir. İkinci bölümde, çevre, çevresel değerler ve çevre sorunları tanımlandıktan sonra, tarihte insan ve çevre ilişkilerinin geçirdiği evreler, çevresel sorunların başlangıcından, bugüne geldiği boyut ve çevre hareketini oluşturan etkenlerle, gösterdiği gelişim incelendikten sonra uluslararası platformda çevre sorunsalı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, ülkemizde kadının statüsünün yükseltilmesine yönelik çalışmalar yapan dernek, vakıf başkanları ve platform sözcülerine uygulanan, dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu çevre sorunları karşısındaki duyarlılıklarını inceleyen, çevre koruma konusundaki düşünce ve aktivitelerini gösteren anket çalışmasının sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study determines to scrutinize how the women's associations and their movements are/should be effective in activities aiming to know the environmental problems and to protect the natural balance. The thesis is comprised of three chapters beside introduction and conclusion. In the first chapter, the international conferences were taken into consideration while studying the evolution of the roles assigned to“woman”through time as well as the socio-economic conditions preparing the formation of woman movement through steps. In the second chapter, following the definition of environment, environmental values and problems,“question of environment”is considered relating to the steps of human and his/her environmental relations in history and the effects of the environmental movement with its dimensions. In the third chapter, the study of questionaries is evaluated in which the chair(wo)men of the associations and foundations and the speakers of the platforms struggling for the rise of the status of woman in our country are questioned about their sensitivities on the environmental problems of the country and the world with their thoughts and activities about the protection of environment. n