Tarihsel çevrenin korunmasında emniyet teşkilatının bugünü ve geleceği
Today's and future role of Turkish security organization on protecting the historical environment
- Tez No: 81240
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Tarih bir ulusun hafızasıdır ve temel kaynaklan da Tarihsel Çevremizdir. Zengin bir tarihsel geçmişi bulunan Anadolu topraklarımız binlerce yıllık süreç içerisinde bir çok etnik kültür ve mozaik yapıyı bünyesinde barındırmaktadır. Tarihsel çevremiz evrensel düzeyde öneme sahip olup, çağdaş uygarlık platformunda yerimizi almamızın başta gelen itici güçlerindendir. Doğal ve kültürel mirasımızın korunması yalnızca iyi niyetli beklenti ve duyularla gerçekleştirilemez, evrensel kültür ve tabiat varlıkları etiği yaratılmalıdır. Kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve eski eser kaçakçılığının önlenmesi bilim adamlarımız ve Emniyet Teşkilatımızın eşgüdüm içerisinde çalışmaları ile sağlanmalıdır. Çevre, Tarihsel Çevre ve Çevre bilimlerinin ışığı altında“Çevre Güvenliği”ve“Çevre Polisi”kavramlarının bilimsel platformlarda irdelenerek, halk ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde kurumunu gerçekleştirilmelidir. Bu bağlamda özellikle Polis Amirlerinin yetiştirildikleri Polis Koleji ve Polis Akademisi'nde Çevrebilim ve Tarihsel Çevre dersleri ders programlarına yerleştirilmeli, Polisin çağdaş, bilimsel, evrimsel ye evrensel gelişim göstermesi gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY History is the memory of a nation and also it's main sources are historical environment. Our Anatolia land which has got wealthy historical background, includes in ethnic, cultural and mosaic structure for thousand years. Our historical environment has importance at universal level and it is one of the main force of taking place in contemporary civilization. We can't protect our natural and cultural inheritance, not only optimistic feels and hopes but also the ethic of universal culture and nature existences must have created. About protecting culture and nature existences and preventing ancient work's smmuggling, our scientists and Security Organization must work harmoniosly together. Concepts of“Environment Security”and“Environment Police”must examine under the light of Environment, historical environment and sciences of environment, and also it's protection must have realized by people and civil organizations together. As a result of: Especially Police directors who are educated at Police Collage and Police Academy must see the lessons about science of environment and historical environment in their educational program and development of Police about contemporary, scientific and universal must have realized.