Planning bundling and marketing efforts for a digital distribution platform
Dijital dağıtım platformu için paketleme ve pazarlama çalışmalarının planlanması
  1. Tez No: 812439
  2. Yazar: MEDİNE ZELİNA GENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tedarik zinciri koordinasyonu üzerine geniş bir literatür bulunmaktadır ve bu sistemleri koordine etmek için çok sayıda yöntem vardır. Bu sistemlerde üretim, kalite veya satış çalışmaları ile ilişkili çeşitli maliyetler olabilir ve bu tür sistemlere farklı yaklaşımlar ve uzantılar entegre edilebilir. Ürün paketleme, tedarik zinciri üyelerinin pazarı genişletmek için kullanabilecekleri yaygın uygulamalardan biridir. Çalışmamız, pazarlama aktivitelerini dahil ederek tedarik zinciri koordinasyonunu ve ürün gruplandırmasını birleştirmektedir. Uygulama geliştiricileri (AD'ler) ürün fiyatına ve pazarlama aktiviteleri harcamalarına karar verirken dağıtım platformu (DP), geliştiricilerin ürünlerini paket olarak sunup sunmayacağına ve onlardan alacağı komisyon oranına karar vermektedir. Bu tez, üreticilerin pazarlama aktiviteleriyle talebi artırma seçeneğine sahip olduğu durumlarda, dağıtım platformunun en uygun gruplama stratejisini geliştirmesi konusunda literatüre katkıda bulunmaktadır. Dağıtım platformunun hangi durumlarda paket oluşturma yaklaşımını uyguladığı, dağıtım platformu paket seçeneği sunduğunda uygulama geliştiricilerin fiyatlarını nasıl belirlediği ve paket oluşturmanın tedarik zinciri üyeleri üzerindeki etkileri ele almaya ̧calıştığımız sorulardan sadece birkaç tanesidir. Bu çalışma sonucunda, dağıtım platformunun ürün paketleme konusundaki en uygun stratejisinin, ürün geli ştiricilerin belirleyeceği fiyata bağlı olduğu gösterilmiştir. İkinci olarak, ürün geliştiricilerin optimum fiyatlandırma kararları, komisyon oranında bir kısıtlama olduğunda platformun paketleme seçeneğinin olup olmamasına bağlı olabilir. Üçüncüsü, paketleme seçeneğinin mevcudiyeti dağıtım platformuna her zaman fayda sağlarken, model özelliklerine bağlı olarak uygulama geliştiricilere fayda veya zarar verebileceği gösterilmiştir. Ayrıca, toplam tedarik zinciri gelirinin, merkezi olmayan tedarik zincirine kıyasla merkezi tedarik zincirinde daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The literature on supply chain coordination is extensive, and there are numerous methods for coordinating these systems. There may be various types of associated costs in these systems related to production, quality, or sales effort, and various approaches and extensions may be integrated to such systems. Product bundling is one of the common practices that supply chain members can use to expand the market. Our study combines supply chain coordination and product bundling by incorporating marketing effort. While application developers (ADs) decide on price and marketing effort, the distribution platform (DP) decides whether to bundle developers' products and the commission rate he will charge them. This thesis adds to the literature on optimal platform bundling strategy when producers have the option to increase demand with marketing efforts. When the distribution platform implements the bundling approach, how application developers set their prices when the distribution platform offers a bundle option, and the effects of bundling on supply chain members are just a few of the questions we try to address. As a result of this study, it is shown that DP's optimal strategy on product bundling is dependent on the price ADs would announce. Secondly, ADs optimal pricing decisions may depend on the presence of bundling option provided to DP when there is a constraint on commission rate. Thirdly, it is shown that while the existence of the bundling option always benefits the distribution platform, it might benefit or harm application developers depending on the model settings. We also find that the total supply chain revenue is higher in the centralized supply chain compared to the decentralized supply chain.