Magnetic microfluidic platform for bacteria isolation and detection
  1. Tez No: 812440
  2. Yazar: ZAHRA BABAIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN, DR. GÜNEŞ KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
S. pneumoniae, dünya genelinde solunum yolu enfeksiyonlarının önde gelen nedenlerinden biri olarak görülmekte ve genellikle yüksek ölüm oranlarına yol açmaktadır. Ancak, mikroakışkan teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, pnömokok bakteremisinin tespitine yönelik basitleştirilmiş, hassas, maliyet etkin ve hızlı bir yaklaşım gibi önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu çalışmada, araştırma grubumuz tarafından daha önce patentlenen mikroakışkan manyetik platformu revize edilerek, sentezlenmiş mikro-manyetik parçacıklar üzerine uygun aptamerleri yerleştirerek bakteriyi izolasyonu için kullandıldı. Deneylerin başlangıç aşamasında, mikroakışkan kanal içerisindeki akış hızı yine kanallar içerisinde bulunan mikro-manyetikparçacıkların etkin bir şekilde kanal içerisinde tutulabilmesi için manyetik platfomun gerekli dönme hızı ayarlandı. Daha sonra, mikroakışkan tabanlı bakteri izolasyonu yedi farklı bakteri konsantrasyonu için farklı debilerde yapıldı ve elde edilen sonuçlar geleneksel izolasyon yöntemi ile karşılaştırıldı. Hedef bakterilerin karmaşık numunelerden izolasyon seçiciliği, iki farklı konsantrasyondaki kontrol bakterileriyle birlikte değerlendirildi. Ayrıca, izole edilmiş mikro-manyetik parçacık-bakteri kompleksleri, elektrokimyasal empadans spektroskopi analizi için mikroelektrot ünitesine transfer edildi. Çalışmamızın nihai amacı, izolasyon ve tespit bileşenlerini ayni mikrakışkan platformda entegre ederek bakteriyel enfeksiyonların hızlı ve kesin tanısını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
S. pneumoniae is widely recognized as a leading cause of respiratory infections worldwide, often resulting in high mortality rates. However, the advent of microfluidic technologies has brought significant advancements, including the simplified, sensitive, cost-effective, and rapid approach to pneumococcal bacteremia detection. In this study, we have revised the microfluidic magnetic platform patented by our research group to isolate the bacteria using synthesized micro-magnetic beads bonded with aptamer. In the initial phase of the experiments, the inlet flow rate was adjusted to match the rotational speed of the magnetic unit to retain the micro-magnetic beads within the fabricated microfluidic channel effectively. Subsequently, a series of experiments were conducted to assess microfluidics-based bacteria isolation at various flow rates, involving seven different concentrations of bacteria, and the outcomes were compared with those obtained through batch-type isolation method. The isolation selectivity of target bacteria from complex samples was also assessed with control bacteria at two different concentrations. Furthermore, the isolated micro-magnetic beads-bacteria complexes were also transferred to interdigitated microelectrodes unit for electrochemical impedance spectroscopy analysis. The ultimate objective is to integrate the isolation and detection components on the same microfluidic platform which leads to a rapid and precise diagnosis of bacterial infections.