Enfeksiyöz-nonenfeksiyöz üveitlerde ön segment parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment parameters in patients with infectious and noninfectious uveitis
  1. Tez No: 812441
  2. Yazar: TUĞÇE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE VURAL ÖZEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz üveit geçiren hastalarda ön segment parametrelerindeki değerleri karĢılaĢtırmak, klinik özelliklerin bu değişiklerle iliĢkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Temmuz 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında gözde kızarıklık, bulanık görme, ağrı gibi şikayetlerle başvurup enfeksiyöz üveit tanısı alan 20, nonenfeksiyöz üveit tanısı alan 20, romatoloji polikliniğinden yönlendirilen Behçet, Ankilozan spondilit (AS) gibi nonenfeksiyöz üveite sebep olabilecek sistemik hastalığı olup daha önce hiç üveit atağı geçirmeyen 40 gönüllünün 40 gözü ve sağlıklı 40 gönüllünün 40 gözü dahil edilmiştir. Ek göz hastalığı ve göz içi cerrahi öyküsü olan hastalar çalışmaya alınmadı. Pentacam HR cihazıyla ölçülen korneal dansitometri, astigmat, ön ve arka elevasyon, lens yoğunluğu değerleri alındı. Veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgu: Enfeksiyöz üveit geçiren grupta diğer gruplara göre PNS (Pentacam nukleus staging), PDZ1 (Pentacam densitometry of zone 1), PDZ2 (Pentacam densitometry of zone 2), PDZ3 (Pentacam densitometry of zone 3) anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,001, her biri için). Korneal dansitometri değerleri tüm korneal tabakalarda enfeksiyöz üveit grubunda nonenfeksiyöz üveit olmayan gruba ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0.001, her biri için). Nonenfeksiyöz üveit grubunda ise anterior (10-12 mm, total), santral (6-10 mm, 10-12 mm, total), posterior (tüm zonlarda), total korneada (6-10 mm, 10-12 mm, total) sağlıklı kontrol grubuna göre korneal dansitometri değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.001, her biri için). Gruplar arası ön elevasyon ve astigmatizma değerleri açısından anlamlı fark bulunmazken, arka elevasyon açısından enfeksiyöz üveit ve nonenfeksiyöz üveit olmayan grup ile enfeksiyöz ve sağlıklı kontrol grubu arasında anlamlı fark bulundu (p=0.042). Sonuç: Enfeksiyöz ve nonenfeksiyöz üveit geçiren hastalarda korneal dansitometri değerleri yüksek bulundu. Bu durum kronik enflamasyonun endotel hücrelerine ve stromal remodeling üzerine etkisi ile açıklanabilir. Enfeksiyöz üveit geçiren hastalarda lens evrelemesi, arka elevasyon değerleri anlamlı olarak yüksek bulunurken astigmatizma, ön elevasyon açısından anlamlı fark saptanmadı. Bu nedenle üveitlerin erken tanı ve tedavisi gelişebilecek komplikasyonları önlemek açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the anterior segment parameters in patients with infectious and noninfectious uveitis and to investigate the relationship with the clinical characteristics. Material and Methods: Twenty eyes with infectious uveitis who had complaints such as redness, blurred vision, and pain between June 2022 and January 2023, 20 eyes with noninfectious uveitis, patients who were referred from the rheumatology outpatient clinic with a systemic disease such as Behçet's and Ankylosing spondylitis (AS) that could cause noninfectious uveitis and who had never had an uveitis attack before were included in the study. Patients with any other eye disease and a history of intraocular surgery were excluded from the study. Corneal densitometry, astigmatism, anterior and posterior elevation, lens density values measured with Pentacam HR device were noted. Patients with additional eye disease and a history of intraocular surgery were excluded from the study. Corneal densitometry, astigmatism, anterior and posterior elevation, lens density values measured with Pentacam HR device were taken. Values were compared between groups. Results: In the group with infectious uveitis, PNS (Pentacam nucleus staging), PDZ1 (Pentacam densitometry of zone 1), PDZ2 (Pentacam densitometry of zone 2), PDZ3 (Pentacam densitometry of zone 3) were significantly higher than the other groups (p=0.001, for all). Corneal densitometry values were statistically significantly higher in all corneal layers in the infectious uveitis group compared to the noninfectious without uveitis group and the healthy controls (p=0.001 for all). In the noninfectious uveitis group, anterior (10-12 mm, total), central (6-10 mm, 10-12 mm, total), posterior (all zones), total corneal (6-10 mm, 10-12 mm, total) densitometry values were significantly higher compared to the healthy controls (p=0.001 for all). While there was no significant difference between the groups in terms of anterior elevation and astigmatism values, a significant difference was found between the infectious uveitis and noninfectious without uveitis groups and the infectious and healthy controls in terms of posterior elevation (p=0.042). v Conclusion: Corneal densitometry values were higher in patients with infectious and noninfectious uveitis. This may be explained by the effect of chronic inflammation on endothelial cells and stromal remodeling. While lens staging and posterior elevation values were significantly higher in patients with infectious uveitis, no significant difference was observed in terms of astigmatism and anterior elevation. Therefore, early diagnosis and treatment of uveitis is of utmost importance in order to prevent possible complications.