Adalimumab kullanılan nonenfeksiyöz üveitlerde serum adalimumab antikoru ile adalimumab seviyelerinin tespiti ve oküler klinik aktivasyon ile korelasyonun değerlendirilmesi
Determination of serum adalimumab antibodies and adalimumab levels in non-infectious uveitis treated with adalimumab and evaluation of correlation with clinical ocular activation
- Tez No: 819558
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZDAMAR EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Adalimumab (ADA) kullanılan nonenfeksiyöz üveit (NEÜ) tanılı hastalarda serum ADA ile anti adalimumab antikor (AAA) seviyelerini tespit etmek ve oküler klinik sonuçlar ile ilişkisini değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Etlik Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü Üvea Kliniğinde takip edilmekte olan, en az altı aydır ADA tedavisi almakta olan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyaları taranarak demografik veriler, muayene bulguları, ADA ve ek immünmodülatör tedavi bilgileri kaydedildi. ADA dozu yapılmadan önceki son 24 saatte olacak şekilde hastalardan periferik kan örneği alınarak serum ADA ve AAA düzeyleri ELİSA yöntemi ile değerlendirildi. Aynı gün hastaların rutin göz muayeneleri yapıldı. Optik kohorens tomografi ve fundus floresein anjiografi yapılarak da oküler aktivasyon değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 23'ü (%46) erkek ve 27'si (%54) kadın olmak üzere toplam 50 hasta dahil edilmiş olup hastaların yaş ortalaması 23,5±14,2 (min=5- maks=61) yıldır. Çalışmaya dahil edilen hastaların tanıları incelendiğinde 12'sinde (%24) parsplanit, 10'unda (%20) behçet hastalığı, 10'unda (%20) Vogt Koyanagi Harada sendromu, 10'unda (%20) idiyopatik üveit, 3'ünde (%6) tübülointerstisyel nefrit ve üveit sendromu, 2'sinde (%4) juvenil idiopatik artrit, 1'inde (%2) juvenil kronik iridosiklit, 1'inde (%2) episklerit ve 1'inde (%2) sarkoidoz görülmüştür. Hastaların ADA tedavi alma süresi ortalama 27,7±17,0 aydır. Serum ADA ve AAA düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunamıştır (p=0,644). ADA öncesi antimetabolit kullananların serum ADA düzeyi kullanmayanların düzeyinden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,037). Eş zamanlı anti metabolit kullananların serum AAA düzeyi kullanmayanların düzeyinden anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p=0,040). Hastaların ADA sonrası antimetabolit (p=0,002) ve siklosporin (p=0,008) kullanım oranları anlamlı şekilde düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine serum adalimumab (ADA) and anti-adalimumab antibody (AAA) levels in patients with non-infectious uveitis (NIU) treated with ADA and to evaluate their association with ocular clinical outcomes. Materials and methods: Fifty patients who were followed up at the Uvea Clinic of the Department of Ophthalmology, Etlik City Hospital and treated with ADA for at least six months were included in the study. Patient records were analysed retrospectively and demographic data, examination findings, ADA and additional immunomodulator treatment information were recorded. Peripheral blood samples were taken from patients 24 hours prior to ADA administration and serum ADA and AAA levels were determined by ELISA. Anterior and posterior segment examinations were performed on the same day. Optical coherence tomography and fundus fluorescein angiography were also performed to assess ocular activation. Results: A total of 50 patients, 23 (46%) male and 27 (54%) female, with a mean age of 23.5±14.2 (min=5-max=61) years were included in the study. The diagnoses of the patients were as follows: pars planitis in 12 (24%), Behçet's disease in 10 (20%), Vogt Koyanagi Harada syndrome in 10 (20%), idiopathic uveitis in 10 (20%), tubulointerstitial nephritis and uveitis syndrome in 3 (6%), juvenile idiopathic arthritis in 2 (4%), juvenile chronic iridocyclitis in 1 (2%), episcleritis in 1 (2%) and sarcoidosis in 1 (2%). The mean duration of treatment with ADA was 27.7±17.0 months. No significant correlation was found between serum ADA and AAA levels (p=0.644). Serum ADA levels were found to be significantly higher in concomitant antimetabolite users than in non-users (p=0.039). Serum AAA levels were found to be significantly lower in concomitant antimetabolite users than in non-users (p=0.040). The use of antimetabolites (p=0.002) and cyclosporine (p=0.008) xii decreased significantly after treatment with ADA.